Karamandan.com

Karamandan.com

26 Ocak 2021 Salı
Kobiler ve Kalkınma
Ekonomide; stratejik önemi haiz iki kavram… "Kobiler ve Kalkınma" sanayileşmeden başlayıp insan, dolayısiyle toplumun her katmanını içine alan bir kalkınmanın başlıca göstergesi üretim/yatırım ve istihdam, kısacası sanayileşmektir.
Kategori : Köşe Yazıları
09 Eylül 2020 08:54
 
Kobiler ve Kalkınma

Ekonomide; stratejik önemi haiz iki kavram… "Kobiler ve Kalkınma" sanayileşmeden başlayıp insan, dolayısiyle toplumun her katmanını içine alan bir kalkınmanın başlıca göstergesi üretim/yatırım ve istihdam, kısacası sanayileşmektir.

Kalkınma; ekonominin lokomotif unsuru olan sanayileşme, tarım, ticaret ve hizmet alanları ile bütünleşir ve ülkelerin özgürlük, huzur, refah seviyelerini belirler.

Tüm bu faaliyetlerin ana unsuru vasıflı (nitelikli) işgücü istihdamı ile ileri teknolojinin kullanım derecesidir. Her kademede ve yaşam boyu eğitimi verimliliği, rekabet üstünlüğü, satış kabiliyeti elde edilir.

Verimliliğin üretimin tümünde, kaynakların kullanımında, yeraltı madenlerinin çıkarılmasında rolü çok büyük olup zenginliğin ve kalkınmanın anahtarıdır.

Yerli üretim kapasitesi ile iç ve dış ticaret dengesi sağlanır. Bu dengenin şartı olan yerli üretimin kaynağı kobiler olup, dengeyi pozitife çevirecek ekonominin temelidir. Bir yandan maddi kazanımı, bir yandan istihdamı sağlayan kobilere yapılacak desteklerin oranı artırılmalıdır. 

Özetlemeye çalıştığımız "kalkınma" zincirinin baş oyuncusunu kobilerdir. İş ve aş ikilemi ile söylem bulan ekonomik hayatta gerçekleşen faaliyetlerin oluşmasında; Merkezi İdareler, Kamu ve Mahalli İdareler, Sivil Toplum Kuruluşları, Basın, Sendikalar, Okullar, Üniversite, Finans ve tüm ülke kurumları tamamlayıcı ve hızlandırıcı rol oynar.

Tüm bu kurumların görevlerini ve sorumluluklarını  yerine getirebildikleri oranca ekonomi kuvvet, istikrar, süreklilik ve ivme kazanır. 

Her kurum ve kuruluşun kendi sorumlulukları esas olmakla beraber içine girmiş olduğumuz konjonktür; tüm ve birbirine paralel kurumların işbirliği mecburiyetini ortaya çıkartır. Kurumlar arası organizeli hizmetler kobilerin bürokrasi kompleksini azaltır.

İşte “Kalkınma ajansı; kamu, mahalli idareler, basın, sendika, üniversite ve sivil toplum kuruluş temsilcilerinin katıldığı kurumlar olarak doğmuştur.

Bu kurumların  başarısı ; bürokrasinin azaltılması, kurul organlarının azami  işbirliği, özverisi ve toplumda, kobilerin proje yapım, uygulama kültür ve alışkanlığıyla orantılıdır.

Sorunların önem derecesine göre sıralanması, (yapılacak stratejik planlama ile) aciliyet arz eden sorunların öncelikli tercih ve çözümü “kalkınmaya giden” yolu kısaltacak; kobilerin rekabet gücü, istihdam kabiliyeti artacak, sosyal ve ekonomik zenginlik seviyesine ulaşılacaktır.

ÜLKELERİN ZENGİNLİĞİ VE KALKINMASI; İnsan kaynaklarının, işletmelerin verimli kullanılması ve yer altı madenlerinin çıkarılması, atıl kaynakların değerlendirilmesi her kademede çalışmanın birinci planda tutulması, iş ve taahhutlarda; bilgi, tecrübenin esas alınması ile mümkün olur. 

Fettah Güventürk
EGEKOBİDER ONURSAL BAŞKANI

Okunma : 680
sağlam pen
guney sigorta
karaman


Yavuzlar iplik
Gündem haberleri
AK PARTİ'DE NELER OLUYOR?
22 Ocak 2021 Okunma: 13048 Siyaset
Karamanlı Müzik Öğretmeni Evinde Ölü Bulundu!
22 Ocak 2021 Okunma: 11241 Asayiş
AK Parti'de İstifa Depremi
22 Ocak 2021 Okunma: 7663 Siyaset
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın