“Kobi”lerde Proje Kültürü | Karamandan.com - Karaman Haber

“Kobi”lerde Proje Kültürü | Karamandan.com - Karaman Haber

21 Ocak 2021 Perşembe
“Kobi”lerde Proje Kültürü

Karların minimize, rekabetin aşılması zor duvar olduğu günümüzde, her zaman büyük değer arz eden; bilgi, tecrübe, teknoloji “proje formatı” ile önümüze yeni ve değerli bir fırsat haline gelmiştir. 

Rekabet duvarını, aşabilmemizin ve ayakta kalabilmemizin temel koşulu: Bilinçli, tecrübeli yönetimlerden geçmektedir.

AB sürecine girdiğimiz bu dönemde çok çeşitli projeler ile özellikle eğitime yönelik olan destekler günümüze yakın süredir ülkemiz gündeminde olmasına rağmen maalesef uygun projeler verilemediği için yeteri oranda istifade edilememiştir.

Sorunların aşılmasında; Sivil toplum kuruluşlarının ve yetişmiş insan gücümüzün katkıları bir kıymetli maden kaynağı misali önem arz etmekte olup, yerel ve “sivil toplum örgütlerinin” sahip çıktığı projelerin başarı şansı yüksektir.Yıllar önce başlayan proje kültürü sayesinde ülkemizin çeşitli ortamlarında önemli ölçülerde birçok projelere imza atılmış, örnek çalışmalarda bulunulmuştur. 

Başta AB / KOSGEB /gibi kuruluşların  projeleri olmak üzere bir çok  kuruluşun sağladığı, kredi ve hibelere ulaşmanın yolu; proje yapım ve sunumundan geçmektedir. Proje yapımı; belirli bir kültür, alışkanlık tecrübe ve bilgi ile kararlılık gerektirir.

Sivil toplum kuruluşları, akademik kuruluşlar, konusunda tecrübeli ve Güvenilir danışman kuruluşlar ile yapılacak işbirliği projelerinin, kabul oranını artıracaktır. Günlük iş planlarıyla başlayan; belirli bir amaç, değer ve sürece bağlı faaliyetler projenin temelini teşkil eder.

Başlıca proje alanları

• Kobiler için; Sosyal  ve yatırım projeleri, AR-GE, tarım, mahalli idareler, eğitim, yatırım gibi çok alanlarda proje yapılabilir.
• Projenin oluşumu 
• Yapılması  istenilen, yatırım veya faaliyetin tesbiti, karar verilmesi 
•  Söz konusu fon veya hibe kaynağına uygun kriter ve önceliklere sahip olması,
•  Proje ekip ve sorumlusunun tayini, proje yapacak firmanın temel ve mali bilgilerinin tesbiti 
•  Proje mantıksal ve teknik çerçevesinin belirlenmesi
•  Projenin uygulanabilirliği, sürdürülebilirliği, projenin çarpan etkisi gibi hususların tespiti,
•  Projenin fizibilitesi ve gerekli formların doğru doldurulması ile gerekli makama müracat yapılır.

Kobilerimizde proje alışkanlık ve kültürünün oluşması için; proje eğitimleri gibi her kurum ve kuruluşuna proje eğitim ve  eğitim desteklerinin verilmesi stratejik derecede gerekli bir konudur, uygulanabilecek projeler; Olabilecek krizlerin atlatılmasında, geleceğimizin garantiye alınmasında en büyük  eylem olacaktır. Kobilerin bu tür etkinliklere ilgi ve duyarlılık göstermesi şarttır.

Fettah Güventürk
Egekobider Onursal Başkanı

 

Okunma : 1811
Foto galeri