Karamandan.com

Karamandan.com

26 Eylül 2020 Cumartesi
MKE’de İş Hayatım ve İlk Kitabım...
“Eşitler arası birinci olmak” diye bir tabir var… Yıl 1968 de işbaşı yaptığım MKE dönemindeki çalışmalarımın beni eşitler arasında birinci yapacağını hiç düşünmemiştim.
Kategori : Köşe Yazıları
26 Ağustos 2020 14:50
 
MKE’de İş Hayatım ve İlk Kitabım...
karaman

“Eşitler arası birinci olmak” diye bir tabir var…

Yıl 1968 de işbaşı yaptığım MKE dönemindeki çalışmalarımın beni eşitler arasında birinci yapacağını hiç düşünmemiştim. 

MKE çelik fabrikası ülkemizin tek vasıflı çelik fabrikası… Sorumlu olduğum bölüm: sıcak dövme atölyeleri; fabrikada izabe ile üretilen blok, kütük gibi ara mamuller önce tavlama, serbest veya kalıpla dövme ile gerekirse ısıl işlem gibi işlemler ile makine, oto, lokomotif parçalarının üretildiği atölyeler. 

Demir çelik işlem ve şekillendirilmesinin sınırlı olduğu ülkemizin çoğu ihtiyaçlarının, siparişlerinin, karşılandığı  atölyeler ve planlama birimlerince incelenir; imal edilebilirlik, teslim zamanı, fiyat konularında varılan mutabakata göre, atölye imalatını, satış birimi de teslimatları yapar…

İşe girişimden itibaren; sırayla atölye mühendisliği, atölye şefliği, sanayi mühendisliği, planlama şefliği, etüt planlama kısım müdürlüğü görevlerinde bulundum.

Genelde (dövme  konuların  da ) benden fazla   tecrübeli  mühendis yoktu,  yalnız usta ve teknisyenler vardı. Onların bilgi ve tecrübelerinden istifade ettim. Çelik bilgisiyle ilgili kaynak çok az ve sınırlı idi…  Pek yararlanabileceğim Türkçe kaynak da yoktu.

Özellikle atölye çalışmalarımda edindiğim bilgi ve tecrübelerimi, sınırlı kaynaklardan aldığım bilgi ile birleştirmek suretiyle fabrikamızda bulunan usta, teknisyen ve yeni gelen mühendislere yardımcı olabilmek gayesiyle bir küçük   bilgi dosyası hazırladım ve dağıttım. 

Arkadaşlarımdan bazıları bu notları bir kitap haline getirmemi önerdi. Kitap basımı için çalışma ve araştırmalara başladım. 

Ankara’da Elif Kitabevi’nde “Çeliklerin Tavlanması ve Isı İşlemleri” adlı ilk kitabım basıldı. Yıl 1973. Çelik ve çelik parça imal eden, çelik kullanan sanayicilerimize ve teknisyenlerimize faydalı olacağı amacıyla hazırladığım bu kitap ileri yıllarda yayına girecek olan ve sanayi dünyasının kaynak olarak kullanabileceği “Çelik ve Çelik El Kitabı” serisine kaynak ve zemin oluşturdu.

Memuriyetim sırasında bir nevi ilk girişimciliğim olan kitabın basılması ve dağıtılması kurum içinde ve dışında önemli bir başarı sağladı. Genel müdürlük bu kitaplardan yüz tanesini bedeli karşılığında satın aldı. Çelik tedariki için fabrikaya gelen birçok kurum temsilcilerine de birer tane hediye ettim. Bu kurumlardan biri İzmir’de kurulu İzeltaş. Görüşmelerimiz sonunda benim fabrikalarına teknik müdür olmamı istediler. Mutabakat sağlayarak İzmir’e geçişim kesinleşti ve iş hayatımın 3. beş yıllık dönemi başlayarak “Eşitler arası birinci olmak” deyiminin gerçekleşmesi benim hayatımda dönüm noktası oldu… 

Fettah Güventürk

Okunma : 670
karaman


EKSPERTİZ
guney sigorta
Gündem haberleri
Başkan Bayram: Üreticilerimiz hibelerden yararlansın
23 Eylül 2020 Okunma: 22792 Tarım
Karaman'ın 1 yıllık şirket ve işletme bilançosu
22 Eylül 2020 Okunma: 15808 Ekonomi
Başkan Bayram: Üreticilerimizin hakkı için Rekabet Kurumu’na başvurduk
22 Eylül 2020 Okunma: 15205 Tarım
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın