Maskeli LGS | Karamandan.com - Karaman Haber

Maskeli LGS | Karamandan.com - Karaman Haber

13 Temmuz 2020 Pazartesi
Maskeli LGS

Bilim Kurulu’nun bugüne kadar aldığı en zor karar sınav tarihleri ve uygulanışları oldu sanırım! 

Sınavların yapılmasına karar verildi, tarihleri değiştirildi.  Öğrenciler de öğretmenler de adaptasyon sürecinde gündeme yeni bir tartışma konusu girdi. 

Sınav maskeli mi yapılmalı, maskesiz mi ?

Maskeli yapılırsa ne olur, maskesiz yapılırsa ne olur?

Bilim Kurulu, sınava girdikten sonra, maskelerin istenirse çıkarılabileceğine karar verdi.

Sağlık Bakanı Koca, maskesiz sınav için adaylar arasındaki mesafenin dikkate alınacağını ve bu konuda bir kılavuz hazırlandığını söyledi nitekim kılavuz da açıklandı. 

Sürecin en başından beri, gözlüklü öğrencilerin maskeyle sınava girmesine itirazlar vardı. 

Dikkate alınması adayları sevindirdi. Esneklik tüm adaylara getirildi. Bu yönde de tepki gelince, Sağlık Bakanı Koca, konuya açıklık getirdi.

“Öğrencilerimizle ilgili bu konu Bilim Kurulu’nda birkaç defa görüşüldü, bütün öğrencilerimizin maske ile sırasına oturması istenecek. Yani herkesin maskesiyle imtihana gireceği sıraya oturması sağlanacak ve mesafe korunabiliyor ise bizim belirttiğimiz, rehberde belirtilen mesafeler anlamında söylüyorum. Mesafe korunabilir bir sınıfsa o durumda maskesini çıkarmasını Bilim Kurulu öneriyor. Yani özellikle maskeli olacak, fakat imtihan anında bu maskenin devam etmesi gerekmiyor, maske çıkartılabilir. “ 

LGS’ye 17 gün kala öğrenciler kadar veliler de panikli, ya virüs bulaşırsa? Aylarca sakladıkları çocukları talihsizlik yaşarsa? Bakan Selçuk da velileri rahatlamakta geç kalmadı. 

"Sınav yapılacak tüm okul binalarının temizlik ve dezenfeksiyonunu yapıyoruz. Daha önce duyurduğumuz gibi sınav günü okul girişlerinde öğrencilerimizin ellerini dezenfekte edecek ve ücretsiz maske dağıtacağız. Şimdi sınav süreci ile ilgili iki önlemi daha hayata geçirme kararı aldık. Buna göre sınavdan sonra sosyal mesafeyi ortadan kaldıracak bir kargaşaya meydan vermemek için soru kitapçıklarını sınav sonrasında dağıtmayacağız. 

Velilerimiz isterse 22 Haziran Pazartesi gününden itibaren çocuklarının soru kitapçıklarını okullardan alabilirler.
Ayrıca, sınav evraklarına sınav görevlilerinin elle temasını önlemek için soru kitapçıkları ve cevap anahtarları cerrahi eldiven kullanılarak dağıtılacak ve toplanacak. Arkadaşlarımız süreci tekrar tekrar gözden geçiriyorlar. İhtiyaç duyulan başka bir önlem olursa hemen kararını alıp kamuoyu ile paylaşacağız. Tüm ailelerimiz ve çocuklarımız müsterih olsunlar. Bakanlığımızın tüm birimleri süreci yakinen takip ediyorlar." Dedi. 

Bu zor günlerde, zorluğu ve stresi küçücük yaşlarına rağmen içlerinde yaşayan sevgili öğrenciler, paniğinizi ve mağdur hissetmenizi yürekten anlıyorum ; ama unutmayın yalnız değilsiniz, 1 milyon 210 bin 112 kalp ile aynı kaderi yaşıyorsunuz. 

Huzurla başlayıp, mutlulukla sonlandıracağınız bir sınav diliyorum. BAŞARILAR...

Çiğdem Göktaş Tekin

Düzenleme : 03 Haziran 2020 12:31 Okunma : 2633