Müşahedetullah | Karamandan.com - Karaman Haber

Müşahedetullah | Karamandan.com - Karaman Haber

23 Ocak 2021 Cumartesi
Müşahedetullah

Geceler ve gündüzler insanın nefsi gibidir    

Hak yoluna girmiş hak yolcuları karanlıktan çıkmış, güneşe ermiş, ışığı bulmuş göz gibidir.

Nefsin karanlığı insana doğruyu göstermez. Nasıl ki karanlık ta insan gözü görmez, nefsin heva ve hevesi de hakkı göstermez.

Bu yol çok uzun zor ve çok kolay;

- Zorluğu nefisten karanlığından teslimiyetle kurtulana kadardır.

- Kolaylığı ise Hakka tevekkül edip Teslim olmak.

Hani hep diyoruz ya can tektir. Renkler şekiller insanı aldatır. Acziyet Allah’a karşıdır, hiç olmak Allah ile bir olmaktır.

İnsan boş değil ki başı boş bırakılsın. Hak onu hak olsun diye yarattı. Yoksa bu aşk yükünü kim çekerdi. Hikmet üzere yarattı , Alemi onda topladı , hakta onda gizlendi.

Şimdi sen ben o şu bu deriz. Vahid esması tecelli edersen birleriz Alemi. Herşey 1 den ibaret 2 yoktur. Hakkı görmeyen birlemeyen alemi ,ziyandadır

Can tektir. Bir bütündür.

Alem şu 3 şeyden ibarettir;

Frekans enerji ve titreşim

Bunların hepsinde ruh bütündür. Bütün madde titreşimli enerjinin birleşmesinden meydana gelmektedir. Hakkın tecellisidir alem.

Şimdi Allahı bir insan gibi görsek

Gözün güzel desek. Saçın kötü desek olur mu?

Her zerre Allahtan bir nefha ve tecelli.

Can onun.  Madde onun ki onda da can var.

Sadece biz görmüyoruz.  Bütün alem iletişim halinde Bir bütün.

Işık hızı varya Ondan daha hızlı olan bir şey var. Ruh. Herşeyin içinde ve bir bütün. Kainatın bir ucu ve diğer ucu arasında salise bile yoktur. Akıl bunu idrak ederse  ki zor.

Ancak yok olmak yani Allah ile bütünleşince insan akıla bu idraki verirse olur.  Aslında bu delil sizde var, herşey insanda olduğu gibi. Aklın hızını ölçebilirsek bu ışık hızından bin kat daha hızlı olduğunu görürüz. Düşünürseniz anlarsınız inşallah

Zülcelal’i vel ikram Önce çile sonra ikram

Rabbimiz Herşeyi bir vesile üzere yarattı. Tıpkı dünyayı 6 günde yarattık dediği gibi kuranı kerimde. Ateş topunu soğuttu karalar oluşturdu.

Su indirdi gökten nebatat var etti.  Hayvanı yarattı ve Halife'm dediği insanı var etti.

Sizin saydıklarınız la bin yıl Allah katında 1 gün gibidir buyurdu ayete. Bundan milyarlarca yıl önce yarattı bütün bunları. Âlem bir zerredir aslında. Göz büyük görür kendi maddesine bakarak ölçer biçer. Oysa ki gözünün görmediği iç alem bütün kainatı kuşatmış haberi yok.

İnsan halleri bazen ateş bazen hava bazen su bazen toprak gibidir. İçinden hissettikleri bazen acı bazen tatlı bazen gece bazen gündüz. Hisler hallere göredir. Bu haller de manevi duruma göre değişir, kainatı bilmek Allah’ı tanımak için insan önce dışını sonra içini bilecek. Yollar insanın dışından başlar insanın içinde biter. Talep ettiği herşeyi kendinde bulur. Ölmek dirilmektir. Beden ölür ruh ölmez. Bedende iken cc olursak. Canlı cenaze yani Ruha geçeriz. Zaten yaşayan ölü bir beden O bizi gösterir bizde onu taşırız

Bize düşen şu;

Ben sen o şu bu inek böcek sinek iyi KÖTÜ Ayırmadan Allah zikir ipimizi elimize vermiş. Kalp Allah diyecek iki göz alemi bir görecek. Hepimiz Allah ile beraberiz ve mecburu gidişin içindeyiz. Madde den mana ya geçiş. Var dediğim yok olacak yok dediğimiz var olacak.  (Hacı bayram veli)

Sen seni bil sen seni. Et kemik değisin ki ! Gördüğünü boş ver. Görmediğini gör. İçindeki göremediğini bil ve bul

Ya Hu

Battal Çetine

Düzenleme : 03 Mayıs 2020 19:14 Okunma : 3297