Karamandan.com

Karamandan.com

13 Temmuz 2020 Pazartesi
karaman

Mutlu Bağırsak Mutlu İnsan!
Sevgili okuyucular, siz ve sağlığınız ne kadar önemli? Önemliyse ne kadar dikkat ediyoruz? Kendimizi seviyor muyuz? Tüm bunların cevabını kendinize verebiliyorsanız gelin beraber konuşalım.
Kategori : Köşe Yazıları
02 Haziran 2020 10:49
 
Mutlu Bağırsak Mutlu İnsan!

Sevgili okuyucular, siz ve sağlığınız ne kadar önemli? Önemliyse ne kadar dikkat ediyoruz? Kendimizi seviyor muyuz?

Tüm bunların cevabını kendinize verebiliyorsanız gelin beraber konuşalım.

Sağlıklı bir yaşam sağlıklı bir vücutla olur. Düzenli ve sağlıklı beslenerek hastalıkların oluşum risklerini azaltırken beynimizin gelişmesi ve beslenmesi de sağlanır. Beyin vücudumuzun çalışması için en gerekli organdır. Bağırsaklarımız da bizim vücudumuzun beynidir. Beynini doğru besleki bağışıklığın güçlü olsun! İnsan vücudunun sağlıklı bir şekilde çalışabilmesinde, insan yaşamının sürdürülebilmesinde ve yaşam kalitesinin yükseltilmesinde beslenmenin büyük bir önemi vardır.

Sağlığın korunması ve geliştirilmesi için kişinin öncelikle kendi sağlığına sahip çıkması ve sağlık bilincinin geliştirilmesi gerekir. Vücudumuz için gerekli besin ve besin öğelerinin yeteri kadar alınmasıyla sağlıklı beslenmenin ilk adımı atılacaktır. Bu nedenle sağlıklı ve dengeli beslenme elzemdir. Peki sağlıklı beslenme nasıl oluyor? Sağlıklı dediğimiz her besinden istediğimiz kadar yiyebilir miyiz? Sağlıklı beslenme, kişinin enerji ihtiyacına uygun vücuttaki kalori alımı ve kalori harcaması arasında dengeyi kurmasıyla başlar. Bu dengeyi kurabilmek için vücudun ideal ağırlıkta tutulması gerekir. 

Hastalıklardan korunmak ve ideal yaşam sürdürebilmek amacıyla bireyler bilinçlendirilmelidir. Bağırsaklar da bizim tüm besinlerin sindirime uğradığı bir organımızdır. İnsan bağırsağı 1000 farklı türde bakteri barındırır. Bakterilerin fazla olması sağlık açısından önemlidir. Birçok hastalığın asıl nedeni bağırsaklardaki bakteri topluluğunun zarar görmesi olduğu, yapılan çalışmalarda her geçen gün daha çok bilinmektedir. O zaman bağırsak sağlığını korumanın yolları düzenli ve sağlıklı bir beslenme programı ile mümkün olmaktadır. Peki bağırsak sağlığı için nasıl beslenmeliyiz?

İlk başta kaliteli karbonhidratlar seçerek beslenme alışkanlıklarımızı değiştirelim. Basit karbonhidratlar yerine kompleks karbonhidratlar tercih edilmeli. Basit karbonhidratlar beyaz şeker ve bal gibi yiyeceklerde bulunur. Kompleks yani zor sindirilen karbonhidrat ise ekmek, pirinç, bulgur, meyve ve sebzelerde bulunur ve yüksek oranda lif içerirler. Lifli besinler ise bağırsaklardaki dost bakteriler olarak bilinir. Yani kaliteli karbonhidratlar tüketerek, bağırsaklardaki yararlı bakterilerin çoğalmasını teşvik ederiz. Daha sağlıklı bir vücut için daha çok sebze! Sebze, insan vücudunda sabun görevi görür. Yediğimiz besinleri vücudumuzdan sabun gibi temizleyerek vücudumuzu arındırma özelliğine sahiptir. Sebzelerin içeriğinde bulunan lif, bağırsaklardaki iyi bakterilerin çoğalmasını sağlarlar. Bu nedenle beslenme programınıza daha fazla sebze ekleyerek bağırsak floranızın dengesinin korunmasına ve bakterilerin çoğalmasına yardımcı olursunuz. 

Bağırsaklarımızda yaşayan ve zararlı bakterileri azaltarak yararlı bakterilerin arttırılmasını sağlayan canlı mikroorganizmalar olarak bilinir. Probiyotik besinler arasında en bilineni kefir, turşu ve yoğurt yiyerek bağırsak sağlığınızı güçlendirebilirsiniz. Daha az şeker daha sağlıklı bir bağırsak! Şeker bağırsaklarımızda istemeyeceğimiz bir besindir. Yapılan bilimsel araştırmalarda aşırı şeker tüketen bireylerin bağırsaklardaki zararlı bakterilerin artmasında bir etken olduğu biliniyor. Bu nedenle şekeri hayatımızdan ne kadar çok çıkartırsak o kadar sağlıklı kalırız. Sağlıklı bir insanın olmazsa olmazı su! Bağırsak sağlığında en önemli besin bileşeni sudur. Besinler yoluyla aldığımız besinlerin sindirimi, bağırsakların düzenli bir şekilde çalışabilmesi için gün boyu sıvı mutlaka alınmalıdır. Yalnız bu sıvı içtiğimiz çay, kahve ve içeceklerden sağlanamamakla beraber sadece su olarak tüketilmelidir. Bu nedenle bağırsak sağlığımız için su içmeyi ihmal etmeyiniz.

Diyetisyen Kamile Merve Tahtabıçak

Okunma : 1760
guney sigorta
EKSPERTİZ
karaman


Gündem haberleri
Aracın Parçaları 300 Metre Savruldu
11 Temmuz 2020 Okunma: 12325 Asayiş
DEVLET KARAMAN'DA KONUT VE TAŞIT SATACAK ARAZİ KİRAYA VERECEK
09 Temmuz 2020 Okunma: 6918 Ekonomi
81 ilin atık sularında koronavirüse bakıldı! Karaman'da durum ne?
10 Temmuz 2020 Okunma: 5429 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın