Foto galeri

Karamandan.com

Karamandan.com

 
 
Tarih : 06 Şubat 2019  -  Saat : 15:03:34   Görüntülenme: 1640

Pare pare notlar / Hasan Sarı

Sanki orada duruyor her şey. Bir ahşap sandığın içinde saklı çeyizlik gibi. Yaşanmışlığın ziyneti var içinde. Elini uzatıp alacağını düşünebilirsin. O zaman bir sis dağının çözülmesi gibi kaçıyor her şey. 

Bedenin kendine yer bulmasa da duyguların naftalin kokusuna bulanıp özene bezene seriliyor sandığa. İşte bu hayat. İşte bu güzellik. İşte bu ayrılık. İşte bu bir tebessüm bir damla gözyaşı. İşte bu mutluluk.

Sen de bilirsin, bütün renkler karışırsa siyah olur. Yani hepsi birbirini yutar. Gel öyleyse renkleri, işleri, insanları, kuralları anla işte neyimiz varsa birbirine karıştırmayalım. Sonra siyah hepimizi yutuyor. Evet birbirimize aitiz. Ama bunu da karıştırmayalım.

Biz felsefeyi duvarlara yazdık. Çünkü şehirlerin duvarları vardı. Kimisi boyalı, kiminin dökük. Esasında felsefe gibi bizim de tek derdimiz vardı: Ontoloji...

Evet, Ontoloji, ama bu bizim şehirlerdeki varlığımızı anlatma epistemolojisi idi. Haklısınız, itibarlı kavramlarımız yoktu. 

Bir o kadar cüsseIi, epeyce kallavi ve tabii ki samimi kelimelerimiz vardı. Ama hiçbiri epistemolojik degildi. Çünkü ne kelimeleri süsleyebildik, ne de Şehrin çirkin duvarlarını rengarenk boyayarak güzelIeştirdik. 

Bizi şehirlerin varlığı olmaktan alıkoymak için metafiziğe ittiler. Böylece ne duvarlara yazdığımız felsefe ne de nefes aldığımız bahçemizdeki ağaçlar hiçbirimiz anlatamadık kendimizi.

Yaşam öğretir...
Yaşam geçmişi oluşturur. Ve insan geçmişin bilgisinde kendini görür. Bilinçsiz varlıkların tarihi yoktur. Bilinç tarihi inşa eder; bilinçsizlik yıkar.

Geçmişini anlamayan onu bir kez daha yaşamak zorunda kalır.

Bir şey anlat. Derin bir kuyuya düşer gibi. Nabzın fırlasın. Efsun dök üstümüze. Şaşırt. Şu üstteki ahşap kemerler gibi yorgun, yere döşeli taş gibi duygusuz. Dur hemen telaşlanma. 

Taş gibi duygusuz dedim diye kızma. Biliyorum altı yüz yıllık o taşların da duygusu var. Sen yine de şimdi tam da olanı anlat. Kuyuya at. Sonra çıkar bizi.

Pare pare notlar
Pare pare notlar / Hasan Sarı Sanki orada duruyor her şey.