Psikolog Yasemin Ataseven; Coronavirüs çocuklara nasıl anlatılmalı? | Karamandan.com - Karaman Haber

Psikolog Yasemin Ataseven; Coronavirüs çocuklara nasıl anlatılmalı? | Karamandan.com - Karaman Haber

23 Ocak 2021 Cumartesi
Psikolog Yasemin Ataseven; Coronavirüs çocuklara nasıl anlatılmalı?

Dünyada birçok ülkeyi etkileyen “COVİD-19”  Corona virüsünün yayılması ile ilgili her gün başka sosyal medya da ve tüm haber kanallarında yeni haberler çıkıyor. Tüm bu bilgi kirliliği de kaygıyı ve korkuyu tetikleyerek, tüm dünyada panik yaşanmasına sebep oluyor. Kendimizin bile korku ve kaygılarının yoğun olduğunu biliyoruz. Kendimizce önlemler almaya çalışıyoruz. Peki korku kaygı ve paniğin tüm hüküm sürdüğü bir ortamda çocuklarla nasıl iletişim kurulmalı ve ne şekilde konuşmalıyız?

Sakin kalmak ve doğru önlemleri almakla işe başlayabiliriz. Önce kendi endişelerimizi gidermeliyiz. Kendi endişelerimizi gidermekte zorlandığımız bu gibi dönemlerde, çocuklarımızdan bilgi saklamak ya da duygularımızı göstermeye çalışmak yerine, onlara karşı samimi ve açık olabiliriz. Yaşlarına uygun bir dille onlarla konuşmak, belirsizliğin getireceği kaygı ve korkunun önüne geçer. Onlarla konuşurken yüz mimiklerimize ve ses tonumuza dikkat etmek gerekmektedir. Kaygılı ve korkulu bir yüz ifadesi takınılmamaya dikkat edilmeli, ses tonumuz da gayet sakin ve normal çıkmalıdır. Tabi eğlenceli bir şey anlattığınız izlenimine de kapılmaması iyi olur.

Evde sürekli haber kanallarının açık olmamasına dikkat edilmelidir. Çocuğunuzun bulunduğu ortamlarda yüksek endişe ya da felaket senaryoları içeren konuşmalar yapmamaya özen gösterilmelidir.  Her hangi bir yetişkinle buna benzer konuşmalar yapılmamalı ve çocuğunuz olduğunuz yerde olmamalıdır. Bilgiyi nereden aldığınızı iyi değerlendirin ve güvendiğiniz haber kaynaklarını belirleyip, diğer haber kaynakları sınırlandırılmalıdır. Emin olmadığınız hiçbir bilgiyi paylaşmamaya dikkat edilmelidir.

Çocuğunuz sosyal medya kullanıyorsa ona bu her okudu bilgiye inanmaması gerektiğinden ve doğru bilgiyi nasıl seçeceğinden bahsedin. Hatta doğru bilgi kaynaklarına yönlendirin. Unutmayın ki bu gibi durumlarda olayın kendisinden çok yayılma hızı ve şekli insanları kaosa sürüklüyor. Okul öncesi dönemdeki çocuğunuza çok detaylı ve somut bilgi vermek yerine, daha basit bir dille, kısa ve net ifadeler kullanmaya çalışın. Bazı şeyler resimlerle anlatılabilir. Uygun resimler bulunabilir. Özellikle karikatür şeklinde resimlerle anlatımlar çok faydalı olabilir.

Küçük yaşlarda çocuklara oyunlaştırarak oyuncaklar üzerinden anlatabilirsiniz. Mümkünse açık havada oyunlar oynayabilirsiniz. Sembolik oyunlarla hastalığı ve önlemlerini anlatabilirsiniz. Ve merak ettiği sorulara, doğru cevaplar verebilirsiniz. Evinizde kendi önlemlerimizi ( El temizliği, el yıkama, kıyafet temizliği, hapşırma öksürme gibi) belirleyebilir ve bunu çocuğunuzun da dahil olduğu bir aile sohbetinde konuşabilirsiniz. Bu önlemleri alırken abartılı davranışlardan ve gerekli olmayan önlemlerden kaçınmak gerekmektedir.

Beta influenza gibi hastalıklar karşısında paniklemeyip, çocuğumuza da bunların mevsimsel hastalıklar olduğunu sağlıklı beslenme ve dinlenmenin öneminden bahsedebilirsiniz.  Tüm hastalıklar karşısında sakin kalmaya çalışmak, panikle hareket etmemek, durabilmek ve ne olduğunu öncelikle anlamaya çalışmak bu dönemlerde özel önem taşımaktadır.  Tüm bunları yapabilmek için kendi hassasiyet süreçlerimizi bilmeye, nefes alma egzersizleri ile sakin kalma çalışmaları yapmaya, doğru düşünce tekniklerini geliştirmeye, spor gibi bizi rahatlatacak aktivitelerden yararlanmak fayda sağlayacaktır. Hatta bazı şeyleri çocuklarla birlikte yapabilirsiniz. Fiziksel sağlığımız kadar psikolojik sağlığımız korumanın da önemli olduğunu unutmayalım. Son olarak tek başımıza başa çıkamadığımızı ve ruhsal olarak iyi hissetmediğimiz hissettiğimiz anlar da profesyonel destek alabiliriz. Çünkü kendimize yaptığımız her yatırım çocuğumuza da fayda sağlamaktadır.

Sağlıklı, mutlu ve huzurlu günler dileğiyle!..

Yasemin Ataseven

Düzenleme : 12 Mart 2020 23:34 Okunma : 3682