Karamandan.com

Karamandan.com

26 Eylül 2020 Cumartesi
SAAT DERDİ MİLLETİ GERDİ
Hemen her gün 09.
Kategori : Köşe Yazıları
21 Ağustos 2020 18:46
 
SAAT DERDİ MİLLETİ GERDİ
karaman

Hemen her gün 09.05'te önünden geçtiğim hastane yoluna yapılan saatin kaça ayarlanacağı milleti gerdi.

İlk gün Atatürk’ün vefat saati 09.05’e ayarlanan saat ertesi gün 10.10’a ayarlanınca kıyamet koptu. Allah var ben rüzgâr çevirdi sandım. Çünkü Atatürk ile ilgili bir mevzuda kimse tartışmaya girmek istemez. Sonra saatin Başkan Kalaycı talimatıyla 10.10’a ayarlandığı duyulunca kimi Kalaycı’nın başkanlığı devraldığı saat dedi, kimi de Alparslan Türkeş’in vefat saati…

Oysa hiçbiri değildi. Çalışmayan saatler hep 10.10’a ayarlanır. Bu saatte çalışmayacak ancak günde iki defa doğruyu söyleyecekti. Sebebini söyleyeyim. 10.10 saati kollarını iki yana açan insan imgesini amaçlayan bir pazarlama taktiğidir. Aynı zamanda saat 10'u 10 geçe pozisyonunda ise akrep ve yelkovan yukarı doğru gülümsemeyi bilinçaltınızda oluşturur ve size güven duygusu verir. Diğer açıdan akrep ve yelkovanın aldığı bu şekil, tik işaretini anımsattığı için satın almayı tetikler. O yüzden saat dükkânlarındaki tüm saatler 10’u 10 geçer şekilde ayarlanır.

Neticede buna takılıp kalmamak lazım. Zira saatler, günler, aylar gelip geçiyor. Ömür bitiyor...

MÜBAŞİR BAĞIRMASI

Takılıp kalmak demişken Karaman’da bazı kurumlarımızın geçmişte takılıp kaldıklarını görüyorum. Karaman Adliyesindeki mübaşir bağırtıları sadece beni mi rahatsız ediyor. Yani diyorum ki uzay çağını yaşıyoruz, marsa gidiyoruz ama hala bizim adliyede mübaşir avukatları bağırarak çağırıyor. Bu ne ilkel bir görüntüdür. Dijital dünyada böyle bağırmalara çok basit çözümlerin bulunacağını düşünüyorum. Öyle değil mi?

ASAYİŞ YİNE PATLADI

Koronanın ilk aylarında neredeyse tamamen son bulan asayiş vakaları koronayla beraber yeniden patladı. Korona demişken hastaneden hiç iyi haberler gelmiyor idare zafiyetinin olduğu kanaatindeyim. Ama bu başka bir yazımızın konusu olacak.

Dönelim asayiş olaylarına. Aman ha kimseyle tartışmayın. Bu kadın da olabilir, çocuk da olabilir. Her an böğrünüze bir bıçak saplanabilir ya da eviniz kurşunlanabilir. O durumdayız.

Problemin büyük oranda polislik bir mesele olmadığını düşünenlerdenim. Şöyle izah edeyim. Akşam eve geldiğimde kapı önünde beni görüp koşarak elimdeki poşetleri alan bir genç vardı. Ne kadar beyefendi nazik bir çocuk diye düşünürdüm. Hatta babasına maşallah oğlunuz çok efendi saygılı diye methettiğim de olmuştur. Daha sonra o genci 3 kez daha gördüm. İlki sosyal medyada bambaşka bir adam olarak. İkincisi beyaz Tofaş’ta bıçkın delikanlı olarak. Üçüncüsü ise haberlerde eli kelepçeli olarak…

Demem o ki aslında bu çocuklarımız her ne olursa olsun Anadolu mayasına sahip gençler. Fakat ilgisizlik mi dersiniz, sahipsizlik mi dersiniz gençlerimiz hızla evrimleşiyorlar.

KIZLAR ŞEREFSİZ SEVİYOR

Bu konuyu bir psikolog arkadaşımla konuşmuştum. Kendisi de bir bayan olmasına rağmen bu cümleyi kurmuştu; kızlar şerefsiz seviyor. İşinde gücünde, efendi, düzgün erkeklere rağbet yok, gençlerin garip haller alması o yüzden demişti. Ne dersiniz haklı olabilir mi?

TOPLUM NASIL GELİŞİR

Toplumsal gelişmişlik düzeyini eskiler, kişi başına düşen milli gelirle ölçmekteydi. Bugün bu yaklaşımın geçerliliği tartışılıyor. Çünkü günümüzde nitelikli insan gücü ve bilgi her maddi değerin üstünde görülüyor. Yani toplumda var olan nitelikli insan adedi ve sahip olunan nitelikli bilgi toplumsal ve kurumsal gelişmişliği belirliyor. Dolayısı ile yola, kaldırıma, binalara yapılan yatırımın belki katbekat fazlası insana yapılmalı. Merhum Turgut Cansever’in dediği gibi; şehri imar ederken nesli ihya etmeyi ihmal ederseniz, ihmal ettiğiniz nesil imar ettiğiniz şehri tahrip eder...

 

 

Okunma : 3239
EKSPERTİZ
karaman


guney sigorta
Gündem haberleri
Başkan Bayram: Üreticilerimiz hibelerden yararlansın
23 Eylül 2020 Okunma: 22792 Tarım
Karaman'ın 1 yıllık şirket ve işletme bilançosu
22 Eylül 2020 Okunma: 15808 Ekonomi
Başkan Bayram: Üreticilerimizin hakkı için Rekabet Kurumu’na başvurduk
22 Eylül 2020 Okunma: 15205 Tarım
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın