Sbide Nekropolisi Kazısı Amacına Ulaştı mı? | Karamandan.com - Karaman Haber

Sbide Nekropolisi Kazısı Amacına Ulaştı mı? | Karamandan.com - Karaman Haber

04 Temmuz 2020 Cumartesi
Sbide Nekropolisi Kazısı Amacına Ulaştı mı?

Sbide Nekropolisi kazı çalışmasını KMÜ Arkeoloji Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ercan Aşkın’ın bilimsel danışmanlığında, Arkeolog Bünyamin Akbulut’un sorumluluğunda, 2015 Mart ayında başlatılmış ve 15.06.2015 tarihinde tamamlanmıştı.

Yapılan bu kazı çalışmaları daha önceden yöre halkı tarafından çeşitli sebeplerle ağızları açılmış kaya mezarları üzerinde oldu. Kaya mezarlarının önleri açıldı, içleri temizlendi.

1960’lı yıllarda bu kaya mezarlarının ağızları zaten açıktı ve her kaya mezarının üzerinde lahitleri kapatan Roma dönemi taş aslanları görülürdü. Bizler yörede “sin” olarak adlandırdığımız bu mezarların üzerlerine bir ata biner gibi oturur oynardık. Hiç unutmuyorum 12 aslan sayardım. Derken gizli tahribat başladı ve tüm mezar kapağı aslanlar kırıldı, hem aslanların içinde, hem de mezarların içinde altınlar arandı.

Sbide’yi çevreleyen surlar köylünün ev yaptırmada kullandığı taş malzemeleri oldu. Kent adım adım kazıldı, çıkarılan hazır taşlar önceleri hayvanlarla ve kızaklarla, daha sonra traktörün köy yaşamına girmesiyle traktörlerle köye taşındı. Bu taşlar hazır yapı malzemesi olarak kullanıldı.

Sbide bilinmiyor yağma devam ediyordu. Derken yaşanılan an değişti, internet hayatımıza girdi. Sbide ile ilgili ilk yayınlarımı “İzvit”,”izvitlim” başlıklı sitelerimde, sonrasında ilk isim hakkı bende olan “ermenekinsesi”, akabinde Ermenek Haber sitesinde ve son olarak da Medya Ermenek Haber sitesinde hem makale, hem haber olarak çoğu defa gündeme taşıdım.

Ramazan Bahar ile www.izvit.com sitesini açtıktan sonra bu tür yayınlara daha da ağırlık kazandırdık.

Bu dönemde Yüksek İnşaat Mühendisi Mehmet Bildirici’nin de Tarihi Su yapıları adlı çalışmasında da Sbide ve Antik Su Kanalları hakkında bilgileri de okuyucularımıza sunduk. Kendisi ile bu konuda irtibatlarımız oldu.

(2011) Ermenek Kültür ve Sıla Festivalinde turizm teması gündemi oluşturdu. Aynı gün protokol üyelerinin Ermenek Ulu Camii civarındaki Ermenek Evleri ziyaretleri sırasında bir evin oturma alanında karadut şerbeti ikram edildiği sırada fırsat bilip Sbide Antik Kentini ve Antik Su Kanallarını anlatım.

Gerçekten iki milletvekilimiz, vali yardımcısı, rektör, kültür müdürü, Karaman ve Ermenek belediye başkanları, Ermenek Kaymakamı hepsi ilgi dinlediler. Hatta o gün, şimdiki Kalkınma Bakanımız Lütfi Elvan Bey “Böyle bir yer mi var?” deyince var olduğunu anlattım.
O günkü Karaman Milletvekilimizden bir olan Mevlüt Akgün, su tüneli girişini gördüğünü ifade etmişti. Böyle bir antik kentin varlığından haberdar oldular. Notlar aldılar.

Aradan dört yıl geçtikten sonra iş-kur çalışanları günlük hayatımıza girmiş ve Karaman Valiliğinde yapılan bir toplantıda Güneyyurt Belediyesine 40 işçi tahsis edilmiş. Güneyyurt Belediye Başkanı Celil Yağız’ın ifade ettiğine göre bu kadar işçiyi nerede değerlendireceğini düşünürken bir kısmı ile bu kazı çalışması fikri aklına geliyor ve durumu vali beye yansıtıyor. Fikir onay görüyor ve kısa bir zamanda kazı çalışması planlanıp böylelikle çalışma başlatılmış olduğu ifade edildi.

Kazı çalışmaları başladığı dönemde “Sbide Antik Kenti – Yukarı Çağlar” kitabımın da basım çalışmalarını yapılmakta idim. Bu sırada kazı yerine de iki defa ziyarette bulunup bilgiler edindim.

Kazı çalışmalar sırasında M.S.3. yüzyıla tarihlendirilen mermer lahit gün yüzüne çıkarılmış ancak lahittin üzerinden daha önce kaçak kazı yapılıp önünden delik açılıp içi boşaltılmış olduğu görülmüştür. Bu lahdin ön yüzünde ortada TabulaAnsata (Kitabelik), her iki yanında da bitkisel bezemeli çelenk yer almaktadır. Sbide Antik Kentinde toplamda 26 adet mezar temizlenerek ziyaret edilebilecek duruma getirilmiştir.
Bu mezarlar içerisinde 18 adet insan iskeleti gün yüzüne çıkarılmış ve iskeletlerin antropolojik incelemelerin yapılması için Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’ne gönderildiğini öğrenmiş bulunmaktayım.

Yapılan kazı çalışmaları Ermenek Kaymakamlığı, Güneyyurt Belediye Başkanlığı ve Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’nün katkıları ile yürütülmüştür.

Kazı bitiminden sonra yayımlanmış olan “Sbide Antik Kenti – Yukarı Çağlar”kitabımdan Ermenek Kaymakamlığı, Ermenek Belediye Başkanlığı, Güneyyurt Belediye Başkanlığı ve son olarak 31.03.2017 tarihinde de Karaman Valimiz Sayın Süleyman TAPSIZ’a Ermenek Belediye Binası girişinde “Torosların Yukarısı Ermenek” kitabımla birlikte kendilerine takdim ettim.

Sonuç olarak Sbide Antik Kenti kazı çalışmaları yöre insanımızın tabiri ile sadece ağzı açık “sin”lerin önleri açılmış ve kaya mezarlarının temizliği yapılarak sonlandırılmıştır.

Sbide Nekropolisi kazısı  amacına ulaştığını bir vatandaş olarak söyleyemiyoruz.Roma dönemine ait hiçbir tarihi eser çıkarıldığını duyanımız olmamıştır.

Aynı kaya mezarlarının hemen çevresinde açılmayı bekleyen hâlâ onlarca lahit ve mezarın olduğu unutulmamalıdır. Bunun için Sbide Antik Kenti kazı çalışmaları yeniden başlatılıp, Ermenek Turizmine kazandırılmalıdır.

Sbide Nekropolisi bu hali ile çevreden ve gurbetçiler tarafından gezilmeye devam etmektedir. Bu aşamada da eli kalem tutan insanlarımıza görev düştüğü unutulmamalıdır. 
 

Okunma : 5619
Foto galeri