Karamandan.com

Karamandan.com

19 Ocak 2021 Salı
Torosların İncisi: Çetmi
Türkiye’nin en bakir coğrafyası, en az bilinen yerleri Güneydoğu’da diyenlere inanmayın.
Kategori : Köşe Yazıları
02 Ağustos 2020 01:28
 
Torosların İncisi: Çetmi

Türkiye’nin en bakir coğrafyası, en az bilinen yerleri Güneydoğu’da diyenlere inanmayın. 

Orta Toroslar bu ülkenin en bakir bölgesidir. Taşeli Platosu ise Toroslar’ın saklı cennetidir. Saklı cennet henüz kimsenin haberdar olmadığı yüzlerce hazinenin ev sahibidir.

Taşeli Platosu’nda dünya nimetleri bolluğu vardır. Her yerden su kaynar ve şırıl şırıl akar. Buradaki ağaç çeşitliliği başka yerde yoktur. Çamın her türünü görürsünüz. Katranlarsa bir başkadır. 

Yöre insanının diktiği ağaçların dalları meyveleri taşımakta zorlanır. Bir karış topraktan toplayacağınız sebzeyi bir sepete sığdıramazsınız. 

Taşeli Platosu’nun taşları bile kokuludur. Baharda kır çiçeklerinin, yazın meyve ve sebzelerin, sonra çamların kokusu siner taşa, kayaya.

Taşeli’nin her ürünü lezzetlidir. Sadece meyve ve sebzeleri değil, bal, yağ, süt, et ve bakliyat içinde özel bir tat taşır.

İlahi adaletin hükmü evrenseldir. Taşeli bereketli rahimdir. Toprağın azlığı bol verimle dengelenmiştir.

Bilinmeyen Taşeli

Taşeli’nde gecenin laciverti, yıldızların parlaklığı, ayın halesi ve şavkı dünyanın bir başka yerinde yoktur. Taşeli gök kubbe altında en karanlık noktalardan biridir.

Ne yazık ki Taşeli bilinmez. Ne yazık ki Taşeli yazılmaz. Taşeli Platosu, Güneydoğu’nun kuş uçmaz kervan geçmez diye bilinen bölgelerinden bile az yazılmıştır, az tanınmıştır, az gezilmiştir.

Taşeli’ni gezmek için onlarca gerekçe sayabilirim. Bunların ilki Çetmi gibi bir inciyi görecek olmanızdır.

Çetmi, Türkiye’nin büyülü topraklarındandır. Konya Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde bir mahalledir. Taşkent’in parçasıdır. Sularına cennet ırmaklarından damla düşmüş gibidir.

Çetmi’yi iki yıl önce görmek nasip oldu. Görür görmez vuruldum. O günden bu yana hep anlattım, gezmeyi ve yazmayı seven herkese anlattım. 

Çetmi’nin nesi var ki diyenlere şunları söylüyorum:

Öyle bir belde düşünün, Toroslarda kök veren envai çeşit çiçeklerin kokusu sinmiş gibi...
Her esintide içinize kah reçine, kah kardelen kokusu çeker gibi...

Çetmi Şelalesi seyirlik. Soğuk mu soğuk akıyor. Her yere serinlik sunuyor. Çetmi su zengini. Yukarıda şelale, çevrede kaynak suları, aşağıda ırmak.

Çetmi Vadisi’nden gelen çay, “Ayboğazı” yarığından 50 metre yükseklikten kendi oluşturduğu yatağa dökülüyor. Burası Çetmi Şelalesi olarak tescillenmiş.

Gecikmiş Teşekkür

Önce emeğin hakkını ödemek gerekir. Çetmi Şelalesi’nde en çok emeği olan kişi Taşkent Belediye Başkanı Osman Arı’dır. 

Emekçinin hakkı alnının teri kurumadan ödenir. Bu İslami inanışın temel prensiplerindendir. İslam ekonomisinin direğidir. Emek, fabrikada çalışanla, inşaatta taş çekenle, bağda bahçede ot yolanla sınırlı değildir.

İster seçilmiş, ister atanmış olsun, bulunduğu görevin gereğini layıkıyla yapan da emek üretmiştir. Üstün gayretle ve fedakarca çalışan yöneticilerin haklarını da alınterleri kurumadan vermek yükümlülüğü vardır.

Benim işim yazı işi. Emekçinin alınterinin karşılığını yazıyla ödeyebilirim. Başkan Arı’yı görmedim, tanışmadım. Çetmi ve Taşkent’e damgasını vurmuş başarılı bir belediye başkanı olduğundan şüphem yok.

Gecikmeli teşekkürlerimi iletiyorum. Osman Arı 2004-2014 arasında Çetmi’de belediye başkanlığı yapmış. Çetmi mahalle statüsüne alınınca Taşkent’te 2014’te Ak Parti’den aday olmuş. Seçilmiş ve Taşkent  belediye başkanlığında ikinci dönemi.

Sayın Osman Arı Çetmi’deki hizmetlerini 2 kilometre uzaklıktaki şelaleye kadar götürmüş. Şelalenin yoluna parke taşlar döşenmiş, ulaşım kolaylaşmış.

Şelalenin çevresinde doğal dokuyla uyumlu düzenlemeler yaptırmış. Bunlardan biri Çetmi’ye kadar inen çayın üstüne kütüklerden köprü kondurma fikri olmuş. İğreti görebileceğiniz bir fazlalık yok.

Bir belde belediye başkanının yapabileceği işlerin çok üstünde başarı göstermiş.

Su kaynaklarının çevresi tertemiz. Hiçbir atık yok. Böyle bir yer bugüne kadar gördünüz mü? İnsanın ayak bastığı yerde çöp olmaz mı? Çetmi’de yok, Çetmili doğaya saygılı. Siz nimete hürmet ederseniz nimet de size hürmet eder.

Şelale akıyor, ürkütmeden, korkutmadan, bir musiki eserinden süzülen nağmeler eşliğinde, etrafa konfetiler saçarak, binlerce yılda oyduğu yalağına dökülüyor.

Kayalar, taşlar nöbette, güven veriyor, emniyette olduğunuzu hissettiriyor.

Çetmi’ye Güneyyurt üzerinden girdik. Yollar güzel. Çetmi tabelasını takip ettik.

Öyle yüksekten iniyoruz ki, sanki arzın merkezine ulaşacağız. Döne döne, kavis çize çize gidilen bir yol. Korku hissi yok, manzaranın büyülü güzelliği var.

Topraktan buhar yükseliyor. Sedir başta çamın her türü, bir kayanın karnında kendine ev yapmış. Yahut taş, bir ana gibi kucağında ağaçlara yer açmış. 

Yeryüzü böyle güzel olur da gökyüzü durur mu? Yat ağaçların altına, uzan sırtüstü toprağa, bulut cümbüşünü izle. Her biri bir yere şemsiye. Dikkat kesilirseniz, kuşlar da cıvıltılarına ara verirse bulutların yumuşacık seslerini bile duyabilirsiniz.

Her metrede bir başka seyir terası. Dura dura gitmeye kalksak iki kilometrelik yol bitmez, 3 günde aşağıya ulaşamayız.

Hızlanmadan devam, göz şaşkın, kulak şaşkın, duyular tetikte. Bülbül ve sakalar ötüyor, ağaçlar zikir halinde. İniltiler geliyor. Öyle bir senfoni ki, her nesneden ses çıkıyor, birbiriyle kaynaşıyor. Çok sesli bir icrayı dinlemenin hazzını yaşıyorum.

Bir su şırıltısı alt perdeden başlıyor, diğer seslerin önüne geçiyor. Bitmeyen senfoni bu olmalı.

Şırıltı bir gözeden geliyor. Gözenin yanında bir çam ağacı. Bir boru ile gözenin suyu kullanıma sunulmuş. Hangi taşın toprağın ve ağaç kökünün yanından geçip kendine burayı seçmiş, akıl alacak gibi değil.  Suyun aklı olmasa burada ne işi olur.

Geceleyin yere uzanacağım. Gözüm ve zihnim yıldızlarda olacak. Yıldızlar bana yakın, içimdeki ben yıldızlara yakın olacağım.

Dolunay olursa, gün ışığının altındaki cennete, gecenin gözleriyle bakma fırsatı yakalayacağım. Ayın şavkı vururken şelaleden dökülen suyu izleyip sesini dinleyeceğim.

Gecenin sesleri ay ışığında nasıl yankılanır, bilmek istiyorum. Gök kubbenin altında iç sesimle çevremdeki her tınıyı kaynaştırmak niyetindeyim. Bir zikir haline, ruh ve cisim birlikteliğine en uygun mekan Çetmi.

Çetmi’de havada asılı kalmış koku katmanı vardı. Parfüm duşu almış gibi beyaz, kırmızı, sarı, mor renkli binbir çeşit çiçeğin, meyvenin, taşın, toprağın ve suyun kokusunu avuçlarıma dolduracağım duygusunu yaşadım.

Mis kokulu yaban otları unutulur mu? Geceyi saran lacivert hava, kekik kokuyor, lavanta kokuyordu.

Çetmi’de uzun bir zincirin halkası olduğumu yeniden idrak ettim.

Bülbüller, sakalar, ardıç kuşları, ispinozlar...

Görünmez fıskiyeler, havanın nemi, şelalenin serinliği canlı cansız zincirin her halkasına ulaşıyor.

Tabiat Allah’ın ayetlerindendir. Oku emrine tabiatı dahil etmezsek eksik kalırız.

Çetmi, Taşeli Platosu’nun, Orta Toroslar’ın incisidir. Köklerimin uzandığı geniş coğrafyamın en değerli parçasıdır.

Çetmi’ye girerken de, ayrılırken de rahmetli babaannemi hatırladım. Böyle bir cennetten bir ova köyüne gelin giden babaannemi. 14-15 yaşlarında aileden ayrılmak, bu inci parçasından ayrı düşmek ona ne kadar zor gelmiştir.

Çetmi’ye vedam hüzünlü oldu.

Ahmet Tek

Fotoğraflar: Abdullah Coşkun

Okunma : 3273
Foto galeri
Yavuzlar iplik
guney sigorta
karaman


sağlam pen
Gündem haberleri
Karaman’da dev operasyon: 34 gözaltı
16 Ocak 2021 Okunma: 11788 Asayiş
Türkiye’nin en yükseği olacak! Antalya - Konya Karaman’ı Bağlayacak
16 Ocak 2021 Okunma: 11706 Gündem
Bakan'dan Karaman paylaşımı "Kar yağdığına pişman oldu"
17 Ocak 2021 Okunma: 9204 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın