Treni yine mi kaçırıyoruz? | Karamandan.com - Karaman Haber

Treni yine mi kaçırıyoruz? | Karamandan.com - Karaman Haber

04 Temmuz 2020 Cumartesi
Treni yine mi kaçırıyoruz?

Yıllar önce 1905 yılında Padişah II. Abdülhamit tarafından projesi çizdirilmiş Antalya – Mersin tren yolu hattının fotokopisini göstermişti bir dostum. Bu projede bu hat Ermenek üzerinden geçmekte idi. Lakin entrikalar neticesinde böyle güzel projeler maalesef gerçekleştirilmemiştir.

Yani Ermenek ilk treni 1905 kaçırmıştır.

Ya sonraki dönemlerde trenleri kaçırmadık mı? Tabi ki kaçırdık. Mesela; Sayın Mustafa Koçak Beyden dinlediğim bir olay oldukça ilginç. Koçak bana şöyle anlattı:

“Sene 1988 olacak, Ermenek Belediye Başkan rahmetli Kerim Kesici idi.

O zaman Konya’ya bağlıydık. Konya Milletvekilleri Saffet SERT ve Abdullah TENEKECİ Karamandan önce Ermenek’e gelirler.

Benim dayım (ismini vermiyoruz) o zaman CHP’den belediye meclis üyesi idi. Ermenek’i il yapmayı teklif ederler. Bunu başkan karar defterine o zaman zabıta amirliği de yapmış olan Rıza Pınarevli’ye yazdırır. Fakat konu mecliste tartışılma aşamasında iken Ermenek’in ileri gelenlerinden bir zatı muhterem buna karşı çıkar.

“Kerim, Kerim!” diye hiddetle bağırarak ‘Bize il olmak lazım değil imam ve öğretmen tayini lazımdır.’ der.

Belediyenin karar defterinden o sayfa dibinden yırtılarak iptal edilir. Bunları bana dayım anlatmıştı. Bu konuya tüm o zaman ki belediye meclis üyeleri ve benim dayı şahit ama ancak aradan uzun yıllar geçtiği için konuyu sahiplenir mi bilmem. O zaman sahipleniyordu ama köprülerin altından çok sular aktı.”

Sonradan duyduğum kadarıyla yeniden bir dosya hazırlanır 1989 yılında yeni ilçeler iller kurulurken Ermenek için de il olma projesiyle bir hareket başlar. Ankara’ya gitmeye hazırlanan hazirun Ankara’ya hareket eder. Ankara’ya varılınca dosyayı götürmesi gereken kişi dosyayı Ermenek’te unuttuğunu ifade eder.

Tren yine kaçar. Sonuç Ermenek’in il olması kendi içimizden bir şekilde entrikalarla engellenir.

Bu olayların canlı kaynaklarının birçoğunun hâlihazırda hayatta oldukları ifade edilmektedir.

Sonrasında okumuş kesim ve çeşitli dernek çeşitli ortamlarda hep il olma sevdasıyla birlikler oluşturup tartışıldığı, konuşulduğu hep dile geldi.

2007 yılında Ermenek Haber sitesini yayın hayatına başlattıktan sonra internet ortamında çok hararetli yayınlar yaptım. Ermenek Sinerji Topluluğu oluşturduk. Tartışmalar yazışmalar sürdü durdu. Antalya’dan Rahmetli Hulusi Soydal bu konunun aşığıydı. Şimdilerde ise Medya Ermenek Haber sitemde aynı konuları defalarca okuyucuya sundum. Sunmaya da devam edeceğim.

Hep “Ermenek il olmalı” tezini savunduk. Ne var ki kendi içimizden engelleme, karşı olma durumu hiç eksik olmadı. “Ermenek’in nüfusu ne ki? Yerleşim alanı bile yok.” gibi hep yazdıklarımızı eleştirmeye yöneldiler.

Daha sonra Ermenek Haber olarak Konya’da Tepebaşılılar Gecesi’ne davet edildim. Orada eski Karaman Milletvekilimiz Yüksel Çavuşoğlu sahnede tüm davetlilerin önünde anlattı. Ermenek’in il olması için önerge verdiği ve bu önergenin yine Ermenekliler tarafından engellendiğini önergesine sahiplik yapmadığını ifade etmişti ve video kaydını da yapmış, Ermenek Haber’de de yayınlamıştım. 

Eee ne olacak, sonuç yine tren kaçtı.

Şimdi ise medya iki gündür yeni illerin geleceğini, il sayısının 119’a çıkacağını yazmaya başladı. Bu yazılanlara göre yine treni kaçırdık demekten başka bir şeyimiz kalmadı anlaşılan.

İşte medyaya yansıyan yeni durumu;

“38 ilçe il oluyor, İşte il olacak ilçelerin tam listesi 

Türkiye haritası tamamen değişiyor.

Türkiye Haritası tamamen değişiyor, Ülkemizin artık 119 ili oluyor. 38 ilçenin, yakın zamanda OHAL kapsamında çıkarılacak KHK ile il yapılacağı iddia ediliyor. Listede 40'dan fazla ilden büyük olan ve il olması gündemden düşmeyen Alanya da var. Fethiye, Anamur, Manavgat, Siverek, Cizre, Yüksekova, İnegöl, Ereğli ve dahası.. İşte yeni il olacak ilçeler, yeni illerimizin tam listesi. Hangi İlçeler il oluyor. Tüm detaylar liste halinde haberimizde.

Başta Alanya olmak üzere çoğu bazı illerden daha büyük olan ilçelerde il statüsü kazanıyor.

Akdeniz bölgesinde büyük tartışmalara yol açan Alanya'mı Manavgat mı il olmalı tartışmaları da cevabını buluyor. Her iki ilçede il olacak.
İşte yapılması beklenen yeni düzenleme ile il statüsüne Katılacak Olan İlçelerin Listesi

1 Çorlu (Tekirdağ)
2 Alanya (Antalya)
3 Şebinkarahisar (Giresun)
4 Beypazarı (Ankara)
5 Manavgat (Antalya)
6 Şereflikoçhisar (Ankara)
7 Bandırma (Balıkesir)
8 Anamur (Mersin)
9 Akhisar (Manisa)
10 Develi (Kayseri)
11 Elbistan (Kahramanmaraş)
12 Edremit (Balıkesir)
13 Turhal (Tokat)
14 Zile (Tokat)
15 Niksar (Tokat)
16 Polatlı (Ankara)
17 Ereğli (Zonguldak)
18 Erciş (Van)
19 Gebze (Kocaeli)
20 Erbaa (Tokat)
21 İnegöl (Bursa)
22 Ergani (Diyarbakır)
23 İskenderun (Hatay)
24 Ereğli (Konya)
25 Midyat (Mardin)
26 Fethiye (Muğla)
27 Malazgirt (Muş)
28 Nazilli (Aydın)
29 Siverek (Şanlıurfa)
30 Lüleburgaz (Kırklareli)
31 Tarsus (Mersin)
32 Kahta (Adıyaman)
33 Kozan (Adana)
34 Suşehri (Sivas)
35 Sungurlu (Çorum)
36 Yüksekova (Hakkari)
37 Cizre (Şırnak)

OHAL kapsamında çıkarılacak bir Kanun Hükmünde Kararname(KHK) ile bu listeden yer alan ilçelerin il yapılacağı, Türkiye'nin il sayısının 119'a çıkacağı iddia ediliyor.”

30.04.2017
Durmuş Ali ÖZBEK
durmusaliozbek@hotmail.com

Okunma : 2805