Karamandan.com

Karamandan.com

27 Eylül 2020 Pazar
Uzmanlar Uyarırsa
Zamanın, tuhaf bir dilimindeyiz! .
Kategori : Köşe Yazıları
03 Ağustos 2020 13:15
 
Uzmanlar Uyarırsa
karaman

Zamanın, tuhaf bir dilimindeyiz! ...

İnsanların; bir konu üzerine ileri sürülen iki zıt fikri aynı anda doğru bulduğu lakin gücün tercih etmiş olduğu tarafa uyduğu zamanları yaşıyoruz.

Kesin olan bilginin bilmezlikten gelindiği, şüpheli olan birçok bilginin de dünyevi unvanlar yardımıyla açıklandığında, büyük itibar gördüğü zamanlardayız. 

Geçen her saniye ölüme daha da yaklaştığımızı bildiğimiz halde, yaşam şeklimizde ölümün bizden saniye saniye uzaklaştığını vehmetmemiz gibi.

Mikrobu en çok barındıran eşyaların; bulaşık süngerleri ve diş fırçaları olduğunu söyleyen uzmanlar, yakın gelecekte maskelerin de birer mikrop yuvası olduğunu açıklarlarsa hiç şaşırmayın! 

Bilimsel kirlilik daha çok kirletiyor insanı ve çevreyi... Bilimsel cehalet daha çok zarar veriyor insana… Bilim putu daha çok şirk koşuyor Allah’a… 

“Bilimse bilim” dedi, AVM’lerin açıldığını gören mağdur halı saha esnafı. “Siyah renk maske kullanmayın! Sıcak havalarda ciltte egzamaya sebep olur” dedi, uzmanlar.

Yeni bir putperest çağı yaşıyoruz. Kısacık zaman dilimlerinde bile kendisiyle çeliştiğini gördüğümüz bilim adamlarının bilmediği veya bilmezlikten geldiği bir konu var. O da; bilimsel putları yiyen uzmanların sayısının, helvadan putları yiyen cahillerin sayısını geçmiş olmasıdır.

“Bir işte uzman olan, haddini bilmezse, her işte azman olur” dedi, İbrahim PAŞALI.

Bilgisayar çağı, uzay çağı gibi teknolojik isimlerin verildiği zamanların ardından; tekstil ve dokuma ürünlerinin adının verilebileceği yeni bir çağa girdik! Maske Çağı… 

Tek kullanımlık maske çağı, yıkanabilir maske çağı, süngerli ve siyah kumaşlı maske çağı, n95 maske çağı gibi devirlere ayrılır bu çağ. Ardından da; dar kesim maskeler, kumlanmış maskeler, çeneyi açıkta bırakan maskeler ve kedi tırmığı desenli maskelerin isimlerinin verildiği devirleri de yaşayabiliriz. 

“Bizim sıkıntımız, neyi yanlış yaptığımızı bilmiyor oluşumuz değil yanlışlarımıza zamanla alışıyor olmamızdır” dedi, Gökhan ÖZCAN.

İnsanların sanal ortamlar vasıtasıyla aşırı derecede sosyalleştiği, rezaletin her çeşidinin yaşandığı, edep dışı videoların çekildiği, yuvaların mahrem yerlerinin dünyaya yayıldığı, zevcelerin âleme reklam edildiği bu çağda; utanç deryasında boğulmamak için ahlak değerlerini tam kaybetmemiş sadık müşterilerin sokaklarda rahatça dolaşabilmeleri için icat edilmiş gibi maskeler. Kimse kimseyi tanımıyor, herkes tek tip, kimse dikkat çekmiyor… 

Kendi kendini esir edenleri hürleştirdi, hürriyetlerini hiç kaybetmemiş olanları da esaret altına aldı; bu maskeler. 

“Ahlaktan uzak ilim ve teknik felakettir” dedi, Hekimoğlu İsmail.

Bir şeyler yaparken birçok şeyleri yıktık! Kazanıyor gibi görünürken maddi ve manevi kayıplarımız daha fazla! Terazilerin kefeleri artık dengeyi göstermek için değil dengesizliğimizi ortaya koymak için yukarı aşağı hareket ediyor!

Bir de şöyle düşünün! Kaşın yapıldığını gören göz ne hisseder?

“Dünyevi imkânların ne kadar çok olursa olsun, ah alma” dedi, meczup ve şöyle devam etti sözüne: “Ödeyemezsin”.

Şâdan Sezgin
 

Okunma : 1127
guney sigorta
karaman


EKSPERTİZ
Gündem haberleri
Başkan Bayram: Üreticilerimiz hibelerden yararlansın
23 Eylül 2020 Okunma: 22977 Tarım
Doktorlara 'Ölüyorum, beni kurtarın' diye yalvardım
24 Eylül 2020 Okunma: 8660 Gündem
Karaman'da yeni çalışma saatleri kararı
23 Eylül 2020 Okunma: 7305 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın