Karamandan.com

Karamandan.com

23 Ocak 2021 Cumartesi
VAKİT, HARCIMIZI GÜÇLENDİRME VAKTİDİR!
Hangi harç?.
Kategori : Köşe Yazıları
28 Mart 2020 10:58
 
VAKİT, HARCIMIZI GÜÇLENDİRME VAKTİDİR!

Hangi harç?...

Milletimizi bölünmüşlükten birliğe çıkaran harç…

Kapitalist iktisadi sistemin öngördüğü, başkalarından ziyade kendi faydasını maksimize etme hülyasıyla dolu kişilerden yani bireyselcilikten azad eden harç…

Toplumlara, asıl zenginliğin müşterek değerlerin çokluğunda olduğunu hatırlatan harç…

Zor zamanlarda tek lokmasını bile böldüren, kardeşi için kılı kırk yardıran, yardımlaşma ve dayanışmayı had safhaya çıkaran harç…

Balkan Savaşlarıyla karılan, Çanakkale’de kıvama eren, Kurtuluş Savaşıyla milletin fertlerini birbirine kenetleyen harç...

* * *

Malum virüs salgını devam ederken ciddiyetinin henüz tam olarak sezilemediğini düşündüğüm bir husus var: İktisadî yavaşlama ve bunun yansımaları.

Şimdiden farklı sektörlerdeki birçok irili ufaklı firmanın ve esnafın işlerinin yavaşladığı, geçici veya sürekli olarak kepenklerin kapandığı, ücretsiz izine ayırmaların arttığı bir dönemi yaşıyoruz. Ekonomideki bu negatif eğilimin düşüş ivmesinin ve işsizliğin artacağını öngörmek bir kehanet değil. Ne yazık ki gelir kaybına uğrayan hanelerin sayısı gün geçtikçe artıyor ve daha da artacağa benziyor.

Bununla beraber virüs bulaşan vaka sayısı artıyor ve buna bağlı olarak salgınla mücadele ciddileşiyor. Önceki tedbirlerle beraber son olarak dün açıklandığı üzere seyahatlerde kısıtlamaya gidiliyor, yurt dışı uçuşlar sonra eriyor ve başka tedbirler alınıyor. Salgının seyrine göre önümüzdeki günlerde belki bazı bölgelerde sokağa çıkma yasağı bile uygulanacak. Bütün bunlar zaten durağanlaşan ekonominin çarklarını kaçınılmaz olarak daha da yavaşlatacak.  

Rakamlara boğmadan sadede gelelim. Merkezi hükümet bazı ekonomik tedbirler alarak bir destek paketi açıkladı, yenilerini açıklıyor ve bu destekleri daha da genişleteceğe benziyor. Fakat her şeyi devletten beklemek ne kadar doğru? Devletin vatandaşına uzattığı elin yanında, milletin millete yardımı ve toplumsal dayanışması değil midir aslolan? Bazı devlet adamları mevcut durumun 2. Dünya Savaşı’ndan sonraki en ciddi toplumsal kriz dönemi olduğunu ifade ediyor. Millet olma bilincinin arttığı ve vatandaşlık bağlarının güçlendiği dönemler genelde bu tür toplumsal travmaların yaşandığı zaman dilimleridir. Her ne kadar maliyetleri çok büyük olsa da Balkan Savaşlarıyla başlayıp Kurtuluş Savaşıyla sona eren; kanla, terle ve gözyaşıyla dolu on senenin bize en büyük hediyesi kendi kaderini tayinle müşerref ve adı Türk olan bir milletin meydana gelmesi oldu.

Salgın günleri ve etkileri devlet ve milletin el ele vermesiyle aşılacaktır. Biliyoruz ki bazı hayırsever vatandaşlarımız aracısız ve doğrudan, bazı vatandaşlarımız kendilerine yakın gördükleri bir STK vasıtasıyla, bazı vatandaşlar arkadaşları aracılığıyla, ama herkes de bir an önce elinden geleni yapmak istiyor. Fakat bunun için bir kampanyaya ve iyi bir iletişim faaliyetine, onun için de tabii ki bunu organize edecek bir teşekküle acilen ihtiyaç var.

Yerel yönetimlerin uhdesinde toplumun bazı kesimleriyle beraber kurulacak bir yardımlaşma-dayanışma platformu, doğrudan bireysel yardımları kabul etmekle beraber STK’lar veya diğer vasıtalarla yapılan yardımları da koordine ederek bunların etkin, verimli ve her şeyden evvel adil dağıtımı sağlayabilecektir. Böylece bir haneye birkaç yerden gidebilecek ihtiyaç fazlası yardım birden çok haneye dağılabilecektir.

Bunun için hali hazırda yaşlı ve kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlarımız için kurulan vefa sosyal destek grupları -toplumun ihtiyaç sahibi her kesimini kapsayacak şekilde- STK’lar vasıtasıyla büyüyüp güçlendirilebilecektir. Bu şekilde aynî ve nakdî yardımların hanelere paylaşımı belirlendikten sonra dağıtımı da kolayca yerine getirilebilecektir.

Biliyoruz ki kurulabilecek böyle bir devlet-millet birlikteliğinde, maddî-manevî üzerine düşeni her daim yerine getirmeye hazır duyarlı bir kitle var.  

Eminiz ki böylesi zamanlar birliğimizi kuvvetlendirecek, müşterek değerlerimizi hatırlatacak, dayanışmamızı had safhaya çıkarıp bizleri birbirimize kenetleyecek.

Vakit, varlığımız ve bütünlüğümüz için milletimizin harcını güçlendirme vaktidir!

28.03.2020

Bayezid Gülcan

Okunma : 3511
guney sigorta
Yavuzlar iplik
karaman


sağlam pen
Gündem haberleri
Duru Bulgur: Gerçek ortaya çıkacak
20 Ocak 2021 Okunma: 117006 Gündem
Duru Bulgur hakkında soruşturma başlatıldı
20 Ocak 2021 Okunma: 29558 Ekonomi
Asgari ücretle çalışan işçi bulduğu parayı karakola teslim etti
20 Ocak 2021 Okunma: 24112 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın