Karamandan.com

Karamandan.com

21 Ocak 2021 Perşembe
VALİ HAKKI TEKE NERDESİN?
Karaman’ın eski valilerinden Hakkı Teke’ye çok kızgınım.
Kategori : Köşe Yazıları
16 Temmuz 2020 14:56
 
VALİ HAKKI TEKE NERDESİN?

Karaman’ın eski valilerinden Hakkı Teke’ye çok kızgınım. Sebebini yazının sonunda açıklayacağım. Bana hak vereceğinizi umarım.

Benim için Karaman’ın en güzel yeri Vali Hakkı Teke Hoşgörü Ormanı, Otağ Tesisleri ve Türk Dünyası Parkı’nın bulunduğu geniş bölgedir.

Burası, bir bütünlük içinde Karaman’ın akciğeridir, seyir tepesidir, kafa dinleme yeridir, aktivite ve piknik alanıdır.

Özetleyerek ifade etmek gerekirse, stres atma, moral depolama, ruhu dinlendirme yönüyle Karaman’ın terapi merkezidir.

Lütfen bir gidin, herhangi bir yerinden çevrenize bir bakın. Yaz sıcağında efil efil esintisiyle bedeninizi diriltir. Karaman, adeta ayağınızın altındadır. Karadağ’a, Hacıbaba’ya, ovaya hakimdir. Gün batımının ve yıldız yağmurunun en güzel izlendiği yerdir.

Çok değil, 23 yıl önce burası nasıldı? Hatırlıyor musunuz? Belediyenin çöp döküm alanıydı. Çöplerin ekşi kokusu rüzgarın yönüne göre, kendine rota belirlerdi. Bazen Otogar’dan Çamlığa kadar, bazen, Çeltik ve Tekke üzerinden şehri pis koku sarardı. Karaman’ın mis gibi havadar noktası iğrenç kokardı. Koku yatağıydı.

Rüzgarda, yağmurda, karda çöplerden kağıt, plastik, naylon başta olmak üzere her tür atık, gömüldüğü yerden çevreye uçuşur, görüntü kirliliği yaratırdı.

Çeltik Mahallesi’ndeki besicilerin koyun ve sığır sürüleri de bu bölgede yayılırdı. Karaman’ın panoramik görüntüsünün odağı mezbelelik haldeydi.

Karaman’a idealist bir vali atandı. Tarih 18 Nisan 1996 idi. Bölgeye yabancı değildi. Hiperaktifti, heyecanlıydı, hizmet aşkıyla doluydu. Valiliğinden çok önce tanıdığım ve bu özelliklerini bildiğim bir insandı. 

Karaman’a geldiği gün herkes adını öğrendi. Adı Hakkı Teke idi.

Karaman’da henüz ilk yılını doldurmadan 1997 yılında, bu bölgeyi gözüne kestirdi. Ölçtürdü, biçtirdi, burayı ihya etmeye karar verdi. 10 bin dönümlük alanı 20’ye böldürdü. Özel orman statüsüne aldırdı. Karaman’ın büyük sanayi kuruluşlarına tahsis etti.

O yıllarda Köy Hizmetleri İl Müdürlükleri vardı. Onların araçlarını seferber etti. Dozerler sahaya daldı. Operatörler gece gündüz çalıştı. Operatörlerin bu gayretini onlara her ay birer büyük altın vererek ödüllendirdi.

Bölgenin tamamı tel örgüyle çevrildi. Orman teşkilatından ağaç temin edildi. Özel orman için yer tahsisi yapılan firmalar da ağaçlandırma çalışmalarına destek verdiler. Bölgede Özel İdare’ye ayrılan yer 1500 dönümdü. 

Bugün Karaman’ın akciğerleri olan bölgeye o dönemde çeşitli türlerden olmak üzere Özel İdare tarafından 5 milyon adet ağaç dikildi. Belki bir o kadarı belki daha fazlası özel tahsisli alana dikildi.

Hakkı Teke Hoşgörü Ormanı içinde kalan bir noktaya bir bina yaptırıldı. Binanın yasal olmadığı yolunda Vali Hakkı Teke bakanlığa şikayet edildi. Şikayetçi, iddiaya göre bir vali yardımcısıydı.

Sorunu dönemin Maliye Bakanı Zekeriya Temizel çözdü. 80 dönümlük yer, İl Özel İdaresi’ne sembolik ücretle satıldı. Bir şikayet hayra vesile oldu.

Otağ Tesisleri de İl Özel İdaresi’ne aitti. Hakkı Teke burayı Öğretmenler Günü’nde öğretmenlere tahsis etti. 

Bitti mi? Hayır. Yolun kenarından su çıkarıldı. 35 kilometrelik su hattı kazıldı, plastik borular döşendi. Suyun çıktığı yerin en üst noktası olan 1750 metre yüksekliğe 500 ton kapasiteli havuz yaptırıldı. Motopompla basılan su havuzda depolanarak, ormanlık bölgedeki her ağacın otomatik sulanması sağlandı.

Kazım Evren’e Vefa

Karaman’da 50 yaşın üzerindekiler Kazım Evren adını mutlaka duymuştur. Birçok kişi Kazım Evren’i tanır. 1980’li yıllarda Ankara’da İl Özel İdaresi’nde de görev yaptı.

Vali Hakkı Tekke, Kazım Evren’i bu bölgeye görevlendirdi. Tarım İl Müdürlüğü’nden yaşlı, dökük ama iş görür bir aracı da kullanımına tahsis etti. Kazım Evren, yazın sıcakta, kışın soğukta 24 saat nöbet tuttu, koşturdu, çabaladı.

Vali Hakkı Teke’ye göre, Hoşgörü Ormanı’na en çok emek veren kişi Kazım Evren’dir.

Kazım Evren erken yaşta vefat etti. Hakkı Teke, Kazım Evren’in anısına, Barış Manço Çocuk Parkı’nın yanına bir çeşme yaptırdı. İçme suyu bağlanan çeşmeye ‘Kazım Evren’ yazılı levha asıldı. Bir vefa örneği gösterildi. Bunun bir benzeri Karaman’da bir daha görülmedi. 

Ot Yolduran Vali

O günler geçti gitti. Ama unutulmayan günler de oldu. Vali Hakkı Teke, Hoşgörü Ormanı’nda her daireye bir yer ayırttı. Bir pazar günü, her dairenin elemanının Hoşgörü Ormanı’na gelmesini istedi. Öğretmenler başta olmak üzere, müftülük, tarım, kültür vb. tüm birimlerden personel geldi. Eşiyle ve çoluk çocuğuyla gelenler de olmuştu. Öğrenciler bile katılmıştı.

İmece Böyle Olur

Bazı kişiler, “Böyle şey mi olur? Vali bize ot yolduruyor” diye yakınıyordu. Kazma, kürek, tırmık, çapa her malzeme vardı. Her daire kendi alanını temizledi, ağaçların çevresi açıldı, otlar temizlendi.

Herkes havaya girmiş, çalışmanın tadına varmıştı. Karaman’ın akciğerlerinin operasyonunda görev almaktan herkes hoşnuttu.

Öğle oldu, yorgunluk çöktü, karınlar acıktı. Her şey düşünülmüştü ama, yemek kimsenin aklına gelmemişti.

Rahmetli Kazım Evren yanına birkaç kişi alarak çarşıya gitti. Karaman Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı rahmetli Ahmet Yenilmez’i buldu. 100 kilo et, 100 kilo yoğurt aldılar. Fırınlar öncelik tanıdı. Bir saatte 1500 pide ve 2 bin bardaklık ayran hazırdı.

“Ot yolmaya mı geldik?” diye şikayet edenler de dahil, herkes etli ekmeğe hücum etti. Karaman tarihinde böyle bir çalışma, böyle bir imece, böyle bir ikram, böyle bir lezzet bir daha yaşanmadı.

Hoşgörü Ormanı akşam olmadan temizlenmişti. Herkes yorgundu, ama tatlı yorgunluk...

Demek ki her şey geçip gitmiyor. Kalan şeyler de oluyor.

“Hakkı Teke Nerdesin?” başlığını niye seçtim... Aşağıdaki görseli izleyin, fotoğraflara bakın. Bu başlığı seçme nedenime hak verirsiniz.

Bunlar dün çekilmiş görüntüler. Karaman’ın en kibar insanlarından biri çekmiş. Bir edep abidesi. Karaman sevdalısı. Herkesin tanıdığı, nezaket gösterdiği bir kişinin tanıklığıdır.

Görüntüler eski değil. Eski olsa ne yazar? Kıymeti mi azalır? Sorumluluk yine aynı kişilere aittir. 

Karslı Fıkrası 

Hani, yaşlı Karslıya sormuşlar: “Rusları sever misin?”
Adam “Çok kızgınım onlara” demiş.
“Niye” demişler.
“Onca güzel binayı yapıp gitmişler, sonra bir daha dönüp de bakımlarını bile yapmamışlar. Hepsi eskidi, dökülüyor” demiş.

Aynen öyle. Vali Hakkı Teke Ormanı’nın çoğu yerde tel örgüleri kesilmiş ya da kopmuş. Yollar bozuk. Pandemi yasaklarından önce her zamanki gibi bölgeyi gezdim. Bakımsızlığına üzüldüm. Az kalsın çıkamıyorduk. Mut yoluna bağlanan tali yol bozuktu ve aracımız çamura saplanmıştı. O kısımlar yapılmış mıdır, bilmiyorum.

Hoşgörü Dedik, Boşverin Demedik

Ağaçlar 20 yaşını geçti. Kurban Bayramı öncesi koyun sürüleri Hoşgörü Ormanı’na doluşmuş. Orman yangınının nasıl bir felaket olduğundan habersiz ahlaksızlar, magandalar, apaçiler körpecik çamların altında ateş yakmışlar.

Hoşgörü ama bu rezilliklere göz yummak, görev ihmalidir, sorumsuzluktur. Bu durum asla hoş görülemez.

Yapamıyorsanız bari koruma konusunda hassasiyetiniz olsun.

Karaman il Özel İdaresi Türkiye’nin en zengin il özel idaresidir. Evet öyledir. Övünülecek bir durumdur. 6 ay önce, güneş enerjisi santralı kurulacak olan alan ne kadara satıldı, haberiniz var mı? Aklınızın almayacağı kadar yüksek bir meblağa Elektrik İdaresi’ne verildi.

Orada daha ne çok yer var. Servet değerinde. Oraları kim almıştı? Evet, Hakkı Teke.

Şimdi ben Hakkı Teke’ye neden kızmayım? Yaşlı Karslı kadar kızgınım. Gelip görsün yaptığı yerleri, üç kuruşa aldığı yerleri.

Gerçi üç ay sonra emekli olacak. Belki gelir. Hakkı Teke Karaman Valiliği’nden 30 Eylül 1999’da ayrıldı. Ankara’da sık görüşemesek de dostluğumuz sürüyor.

Sorumlu Yok mu?

Karaman’da Özel İdare’nin genel sekreteri, müdürü, birim amiri yok mudur? Özel İdare’nin bağlı olduğu mülki amir yok mudur?

Bir banka şubesinde bile üç beş özel güvenlik istihdam edilir. Bunu da mı düşünen yok? Bölgenin tamamına kamera sistemi kurmak mümkün değil mi? Şikayet edilen birçok konuya kamera düzeneği çare olmaz mı?

Ya o gün ormanda imeceye katılanlar. Sizler nerdesiniz? Hiç mi sesiniz, soluğunuz çıkmayacak? Siz takipçi olmazsanız, her şey böyle olur.

Bu görüntüleri CİMER başta olmak üzere her yere gönderin. Şikayetçi olun, talepkar olun. Ben Tekirdağ’dayım. Bin kilometre uzaktan Karaman’ı görüyorum. Ne olur bakın etrafınıza. Lütfen sahip çıkın şehrinize. 

Millet Bahçesiymiş!

Millet Bahçesi yapılacakmış da, Millet Yolu yapılacakmış da... Peh peh.

Önce devlete emanet edilen yerlere göz kulak olunsun. Milletin hakkına hukukuna tecavüz eden, ortak kullanım alanlarına zarar vermeyi normal zanneden aşağılık güruha fırsat verilmesin. Hoşgörü Ormanı sanki milletin değil! Sanki millet için yapılmamış. Uydur bir deyim, slogan olsun, nasılsa inanan çok olur.

Ormana değer veren ülkelerde her ağaç bir birey gibi korunur. Hoşgörü Ormanı’na bir yüzsüz, bir arsız bir gece biriketten bir ahır yapmaya kalkarsa sakın şaşırmayın. Olmaz olmaz demeyin, olmaz olmaz. Kontrolsüzlüğün sınırı yoktur.

Ormanı Hakkı Teke’nin Özel Mülkü Sananlar

Unutmadan buraya not düşeyim. Vali Hakkı Teke Hoşgörü Ormanı bitti. Yürüyüş yolları yapıldı. Tertemiz bir mekan doğdu. Karaman’da cahillikleriyle ve bağnazlıklarıyla övünen bir grup o günlerde aynen şöyle konuşuyordu:
“Adam kendine yürümek için orman yaptırdı, yol yaptırdı. Akşamları orda, hafta sonları orda.”

Biraz daha ileri zekalılar da aynen bugünkü bazı tiplere devrettikleri çirkin ağızla şunları söylüyordu:
“Babasının parasıyla mı yaptırdı ki adını verdiler.”

Bugün Karaman’ın prestijli yerlerinin tamamında ya Vali Hakkı Teke’nin ya Belediye Başkanı Yaşar Evcen’in izi var. İyi ki arada bir öyle insanlar bir talih kuşu gibi Karaman’a konuyor, büyük ikramiye gibi rahatlık sağlıyor.

Keşke varisleri iki değerli insanın kıymetini bilseler. Ben Karaman’ı seviyorum. Karaman’a hizmet verenleri, taş üstüne taş koyanları daha çok seviyorum. Böyle olayları duyunca üzülüyorum. Hem de çok.

Ahmet Tek

Okunma : 15121
Foto galeri
guney sigorta
karaman


sağlam pen
Yavuzlar iplik
Gündem haberleri
Duru Bulgur: Gerçek ortaya çıkacak
20 Ocak 2021 Okunma: 39227 Gündem
Duru Bulgur hakkında soruşturma başlatıldı
20 Ocak 2021 Okunma: 27462 Ekonomi
Asgari ücretle çalışan işçi bulduğu parayı karakola teslim etti
20 Ocak 2021 Okunma: 20340 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın