Karamandan.com

Karamandan.com

16 Temmuz 2020 Perşembe
karaman

Vali Meral’e Güle Güle
Herkesin her şeye sövdüğü, bilgi, edep ve görgüden nasipsizlerin esip gürlediği günleri ve sözleri hiç sevmem.
Kategori : Köşe Yazıları
16 Haziran 2020 00:40
 
Vali Meral’e Güle Güle

Herkesin her şeye sövdüğü, bilgi, edep ve görgüden nasipsizlerin esip gürlediği günleri ve sözleri hiç sevmem.

Pandemiye rağmen zihin konforumu bozan ne çok söz duydum. Toplumdaki sinir uçlarını kanırtan kanırtana.

Haziran ayı kitabın ortası gibidir. Bir yanı bahar, bir yanı yazdır. Anadolu’nun bereketli ayıdır. 21 Haziran, yılın en uzun günüdür. İçinde bir de babalar gününü büyütür.

Gazetecilik yaptığım yıllarda memleketim Karaman’dan en çok aldığım telefon, “Valiler Kararnamesi hazırlanmış. Bizim vali gidiciymiş. Bir araştırır mısın?” ricası  olurdu.

Emekliyim ya, “valiler kararnamesi çıktı, çıkıyor” sözünü duymuyor olabilirim. Veya valiler kararnamesi artık önemsenmiyor olabilir. Bu aslında iyi bir durum. Bir bakıma validen şikayetçi olunmadığına işarettir. Şikayet edilen yerden dedikodu dumanı eksik olmaz. 

Kimsenin beklemediği (belki de beklediği) bir günde, sürpriz şekilde valiler kararnamesi yayınlandı. 41 ilin valisi değişti. 17 ilin valisi Mülkiye Başmüfettişi olarak merkeze alındı.

Benim için bir sürpriz de merkeze alınan valiler arasında Sayın Fahri Meral’i görmek oldu.

Şöyle bir geriye gittim. Üç yıl önce yine bir haziran ayıydı. Yine bir valiler kararnamesi yayınlanmıştı. Sadece adını duyduğum, kendisini hiç görmediğim ve tanımadığım Süleyman Tapsız’ın yerine Fahri Meral vali olmuştu.

Takvimler 28 Haziran 2017’yi gösterirken, Karaman Valiliği Hizmet binası önünde bir hareketlilik vardı.  Karşılama kıtası yerini almış, emniyet müdürü, jandarma komutanı, vali yardımcıları, kaymakamlar, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, daire müdürleri ve valilik personeli boydan boya bir sıra oluşturmuştu. Siyah makam aracının kapısını bir koruma açtı, yeni vali indi. Doğrudan karşılama kıtasına yürüdü, onları selamladı.

O günkü ciddiyetin ve heyecanlı bekleyişin en renkli anı işte tam bu sırada yaşandı. Kırmızı, beyaz giysiler içinde, omuzlarına dökülen saçlarının üstüne çiçekli bir toka iliştirilmiş, yazlık fırfırlı pabuçlar ve beyaz uzun çoraplı, dünyalar güzeli bir kız çocuğu öne çıktı.

Kız çocuğu elinde zor tuttuğu iri ve beyaz papatyalardan oluşan aranjmanı, yeni valiye uzattı. Küçük kızın bir adım gerisinde, Karaman Valiliği’nin kıdemli özel kalem müdürü Seher Kuruçay, her zamanki gülümseyen haliyle bekliyordu.

Törenin en güzel anı benim için bu sahne oldu.

Vali Meral, ekip arkadaşlarıyla tokalaştıktan sonra toplantı salonuna geçildi.

Vali Meral, burada bir konuşma yaptı. Karaman’da bir daha bu uzunlukta konuşmadı. 

Dinleyenler Karaman hakkında bilgi birikimini hemen fark ettiler. İçeriği zengin olan konuşmada Sayın Fahri Meral çeşitli konulara değindi. Özellikle vurguladığı bölüm ise şöyleydi:

“İnsanlarımıza imkan oluşturan, refahı ve adaleti tesis etmek için çaba gösteren, yeni fırsatlar sağlayan bir anlayış içerisinde olmaya gayret göstereceğiz. Milletimize bu seviyede hizmet üretmek, şehrimizin kalkınmasına, insanımızın refahına, huzuruna katkı sağlamak, Karaman’ı bölgesinde fark yaratan bir merkez haline getirmek en büyük hedefimiz olacaktır.

Çalışma arkadaşlarımla karşılıklı güven, dostluk ve işbirliği anlayışı içinde çalışacağız. Temel felsefemiz ve hedefimiz; insana değer veren, her hareketin başlangıç ve bitiş noktası sevgi olan, hukuka bağlı, şeffaf, katılıma açık, toplumumuzun bütün kesimlerini kucaklayan, vatandaşımıza güvenen, ona hizmeti kutsal bilen, güler yüzlü yönetim olacaktır.

Temel prensibimiz, her zaman ve her şartta adalet olacaktır. Vatandaşların hakkını gözeten bir yönetim anlayışının olması için gayret göstereceğiz.”

Sayın Fahri Meral, bu konuşmasındaki sözlerine sadakat gösterdi. Sözüne sadık, verdiği sözün gereğini yerine getiren yöneticiydi.

Bu hasletine tanıklık ederim. Çünkü karamandancom’da “Vali Dediğin Sözünü Tutar” başlıklı bir yazı yazdım. Haber içerikli yazıda, evinden eğitim gören bir öğrenciyi ziyaret ettiğini anlatmış, öğrencinin Sayın Meral’den bir istekte bulunduğunu belirtmiştim.

Sayın Meral, öğrencinin isteğini karşılamakla kalmamış, ona çok sevdiği bir yazarın kitaplarını da göndermişti.

Bürokrasinin çarkları özel sektörün çarklarından farklı döner. Sayın Meral, Karaman’ın 12. Valisi olarak görev yaptı. Hizmetlerini takdir edecek olan kuşkusuz Karaman halkı olacaktır.

Sayın Fahri Meral’in, benim hafızamdaki fotoğrafından bir kesit yansıtmak istersem, ilk sırada şunları yazabilirim:

-Karaman’ın en şık giyinen valisi,
-Karaman’ın en fit, en sporcu, en hareketli valisi,
-Karaman’ın en az konuşan valisi,
-Karaman’ın en çok okul gezen, öğrencilerle buluşan, öğrencilere öncelik veren valisi,
-Hakkı Teke Mesire alanında en çok yürüyen, burada en çok konuk ağırlayan vali,
-Karaman’da hiç kilo almayan, kilo vererek ayrılan vali,
-Karaman’da şehit aileleri başta olmak üzere en çok ev ziyareti yapan vali,
-Karaman’a vefa örneği sergileyen vali,
-Muhtarlara ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerine en çok kulak veren vali,
-Karaman’da en çok sosyal etkinliğe katılan vali,
-Karaman’da sevilen, sayılan çok kişinin evine giden vali oldu.

Eleştirebileceğim iki husus ise:
-Bariyeri yüksekti, çok kez mesafeli olmayı tercih etti.
-Basın mensuplarının etkinliklere katılımı yerine, basın bültenleri gönderilmesini uygun gördü.

Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır. Sayın Fahri Meral, Karaman’da devleti temsil etti. Övgü de yergi de benim kişisel değerlendirmelerimdir.

Herkese kapısını açık tutan bir insandı. Kimsesiz bir hayırseverimizin cenazesine katılan tek yöneticiydi. Sessizdi. Faaliyetlerinin ve hizmetlerinin birçoğundan Karaman’ın haberi olmadı.

Karaman bir büyük seçim yaptı. İktidar partisinin adayı seçimi kaybetti. Karaman’da seçim öncesi ve sonrasında bir tek olay yaşanmadı.

Devlet yönetiminde hiçbir makam için karne uygulaması yoktur. Değerlendirme ölçütleri farklı farklıdır. Vatandaş olarak benim 10 puan verdiğim yöneticiye bir başkası 0 puanı fazla görür. 

Bu yazı, Sayın Fahri Meral’i değerlendirmeye yönelik bir hadsizliğe kapı aralamak için yazılmamıştır. Üç yıldır Karaman’la ilgili yazan, Karaman’a ilişkin duygu ve düşüncelerini paylaşan, Karaman’ın nabzını tutmaya gayret eden ve herhangi bir ikbal beklentisi olmayan bir gazetecinin gözlemleridir.

Sayın Fahri Meral hakkında yazdıklarımdaki eksiklik ve kusur tamamen tarafıma aittir. Sayın Meral’i tanımaktan onur duydum. Tanıdığım kadarıyla siz değerli okuyuculara tanıtmak istedim.

Sayın Valim, Sayın Fahri Meral; Üç yıl önce Karaman’a adım attığınız ilk günkü heyecanınızı kaybetmemenizi dilerim.

Sayın Valim; Size o ilk gün sevimli, küçük kızın sunduğu bembeyaz, iri papatya demeti hep Karaman’ı hatırlatsın.

Karaman’ın, gıybetsiz, dedikodusuz, cömert, hayırsever, vefalı, lekesiz, papatya gibi insanlarını lütfen unutmayın.

Yürüyüş yaptığınız, kahvaltı ikram ettiğiniz, pansiyonlarda dertlerini dinlediğiniz, şiir okuduğunuz pırıl pırıl öğrencilerimizin babası olduğunuzu hep hatırlayacağız.

Karaman’daki yoğun temponuzda sizin hep yanıbaşınızda olan değerli eşiniz Zehra Hanım’dan Karaman’a hakkını helal etmesini yine kendi adıma rica ediyorum.

Ahmet Tek

Okunma : 4557
Foto galeri
EKSPERTİZ
karaman


guney sigorta
Gündem haberleri
ÜZERİNDEN ARABA GEÇEN ALKOLLÜ ŞAHIS HAYATINI KAYBETTİ
16 Temmuz 2020 Okunma: 12083 Asayiş
Karaman’da bıçaklı kavga: 1 yaralı
15 Temmuz 2020 Okunma: 8009 Asayiş
Sorumsuz Sürücü Hiç Bir Şeyi Umursamadı
14 Temmuz 2020 Okunma: 6818 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın