Karamandan.com

Karamandan.com

17 Ocak 2021 Pazar
WhatsApp’tan Kaçış
WhatsApp kullanıcılarına "En mahrem yazışmalarını da bilgilerini de istediğim zaman istediğim yerde kiminle istersem onunla paylaşırım diye sözleşme yolladı.
Kategori : Köşe Yazıları
12 Ocak 2021 09:45
 
WhatsApp’tan Kaçış

WhatsApp kullanıcılarına "En mahrem yazışmalarını da bilgilerini de istediğim zaman istediğim yerde kiminle istersem onunla paylaşırım diye sözleşme yolladı. Sözleşme açık ve net. Ya uyarsın ya da gidersin güle güle" der gibi sözleşme yollayan WhatsApp, Türkiye'den hayatının ayarını yedi yemeye de devam edecek gibi görünüyor.

Öncelikle whatsApp a giriş yaptığımızda karışımıza ara ara aşağıdaki sözleşme metni gelmektedir.

WhatsApp 4 Ocak 2021’de yeni kullanım koşulları ve gizlilik ilkelerini yayınladı.

WhatsApp yayınladığı ilkelerde kullanıcının kabul etmesi halinde Facebook şirketleriyle kullanıcı verileri paylaşılabileceğini belirtiyor. Son dakika değişiklik olmazsa Kullanıcılar 8 Şubat’a kadar metni onaylamazsa WhatsApp’ı kullanamayacak.

WhatsApp'ın Facebook'la bilgi paylaşımı 2016'dan beri devam ediyor. Ancak yeni ilkeler ile bunu reddetme hakkınız elinizden alınıyor.
WhatsApp gizlilik ilkeleri güncellemesiyle ilgili geri adım atmadı.

Rekabet Kurulu Facebook ve WhatsApp hakkında resen soruşturma başlattı.

Sosyal medyada ve haber sitelerinde kapalı mesajlaşma platformu WhatsApp’ın güncellediği gizlilik ilkeleri hakkında bazı iddialar gündeme geldi. Uygulamayı kullanacakların verilerini Facebook ile paylaşmayı kabul etmesi gerektiği, sözleşme kabul edilmediği takdirde kullanıcının artık WhatsApp’a erişemeyeceği söylendi.

"Benim gönderdiğim sözleşmeme uymayan istemeyen kendi bilir politikasını uygulayan WhatsApp ın kullanıcıları hafta sonu akın akın Telegram , Bip, Signal’e  geçtiler.

Herkes te bir sosyal medya paniği havası oluştu. Ne yapacağım diyen herkesler olarak farklı sosyal medya ağlarını çoktan telefonumuza yükledik bile. 

Tabi ki haliyle de Telegram Mesenger, App Store'da, Türkiye'de en çok indirilen mesajlaşma uygulamaları arasında ilk sıraya yerleşmiş.
İkinci sırada, Elon Musk'ın WhatsApp'a karşılık önerdiği "Signal" var. Düşüşü süren WhatsApp ise dördüncülüğe doğru geriliyor.

Türk mühendisleri tarafından geliştirilen yerli anlık mesajlaşma uygulaması BiP ise WhatsApp'ın ensesinde. Benim önerim isteğim yapıyorsak tam yapalım Türk mühendislerimizin geliştirdiği Bip uygulamasını  telefonlarımıza yükleyelim. Bu durum karşısında Telegram'ı geliştiren Ruslar mutluluktan uçuyorlardır.

WhatsApp‘ın bir sözleşme teklifi ile milyonları kendine bağladı. En karlı çıkan Ruslar oldu diyebiliriz. WhatsApp'ın sahibi ABD'li Facebook da umarız başına neyin geldiğini anlamıştır. Anlamış olsa da güven zedelemesi yaşadığı kesin hiçbir sosyal medya ağı güvenilir değildir. Bunun en iyi örneği yaşamayan yoktur. Sen neyi konuşursan, aklından neyi geçirirsen ya da herhangi bir ürün hakkında bir kez arama yaparsan o baktığın ürün ile ilgili siteler anından ekranına geliyor.

İnsan ağzı açık kalıyor bir yandan da dinleniyor muyuz demeden geçemiyoruz.

Eyy WhatsApp kullanıcılarına böyle dayatma yaparsan... Çifte standartla, Avrupa Birliği üye ülkelerine koyamadığın şartı Asya ülkelerine getirirsen boyunun ölçüsünü alır öyle kalırsın. Bu arada, bizi muhatap almayanı bizim de almayacağımızı bir kez daha gördüler.

Biz kullanıcıların alternatiflere yönelmesi, piyasada rekabetin oluşmasına sebep olacağı gibi biz kullanıcıların da güvenlik konusunda sosyal medyada yazışmalar gönderiler konusunda daha dikkatli olmaya sevk edecektir. 

Allah sonumuzu hayırlı eylesin. Ömrümüz var ise daha neler neler göreceğiz.

Ali Günay

Okunma : 500
Foto galeri
guney sigorta
sağlam pen
karaman


Yavuzlar iplik
Gündem haberleri
Karamanlı İşçilere önce gözaltı, sonra 8 Bin lira ceza iddiası
13 Ocak 2021 Okunma: 21778 Ekonomi
Karaman’da dev operasyon: 34 gözaltı
16 Ocak 2021 Okunma: 8593 Asayiş
Türkiye’nin en yükseği olacak! Antalya - Konya Karaman’ı Bağlayacak
16 Ocak 2021 Okunma: 6350 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın