Karamandan.com

Karamandan.com

24 Ocak 2021 Pazar
Yağdır Mevla’m Kar
Kurak geçen bir günde cemaat Cuma namazı sonrası Camii imamı ile beraber kurumaya yüz tutmuş mahsulleri kurtarma ümidiyle bozkıra yağmur duasına gider.
Kategori : Köşe Yazıları
02 Ocak 2021 21:01
 
Yağdır Mevla’m Kar

Kurak geçen bir günde cemaat Cuma namazı sonrası Camii imamı ile beraber kurumaya yüz tutmuş mahsulleri kurtarma ümidiyle bozkıra yağmur duasına gider.

Hacet namazları kılınır, dualar edilir, kurbanlar kesilir ama gökyüzünden tek damla yağmur düşmez yine! Cemaat boynu bükük tekrar kasabaya geri döner, aradan bir kaç̧ gün geçer ve bir Allah dostunun yolu kasabaya düşer. Kasaba halkı Allah dostunun yanına gelerek kendileri için yağmur duasına çıkmasını söyler ancak Allah dostu yağmur duası yerine kasabayı beraber gezmeyi önerir halka..

Halk şaşkınlık ve merakla birlikte Allah dostunun ardına düşer, evleri dolaşmaya başlarlar. 3-5 evi dolaştıktan sonra damı çökük kapısı kırık bir eve rastlarlar ve Allah dostu kapıdan içeri doğru seslenip ev hanesini dışarı çağırır. İçeriden orta yaşlarda üzeri yamalı bir kadın ve iki yetim kız çıkar. Allah dostu hâl hatır sorduktan sonra evin beyinin kalp krizi geçirip erken yasta öldüğünü ve kadının da iki yetim kızıyla yalnız başına kaldığını öğrenir. Allah dostu kadın ile hasbihal ettikten sonra küçük kızlara kendisinden istekleri olup olmadığını sorunca kızlardan birisi çatıları için kiremit diğeri de kendisi için yeni bir ayakkabı ister.

Allah dostu hemen yanındaki cemaate evin damı için kiremit ve diğer kız için ayakkabı alınmasını buyurur. Kiremitler ve ayakkabılar geldikten sonra Allah dostu küçük kızlara "En çok ne için dua edersiniz, söyleyin bakalım dedenize" diye sorar!. Kızlardan birisi, "Yağmur yağdığında damımız eski olduğu için evimiz ıslanmasın diye Allah'tan yağmur yağdırmamasını isterim hep" der! Diğer kız ise, "Ben de eski ayakkabım delik, ayaklarım yağmurlu havalarda ıslanıyor diye Allah'tan yağmur yağdırmamasını istiyorum hep" demiş̧!

Allah dostu bu sözlerden sonra yanındaki cemaate dönerek, "Sadece Allah'ın kudretinde olan bir duayı etmeden önce kendi kudretinizle birinin duasını yerine getirmediğiniz sürece duanız kabul olmaz ey cemaat" diyerek meseleyi özetlemiş̧!. Yani dostlar; bugün yasadığınız kuraklık için yağmur duası yansıra o Allah dostunun yaptığını yapmamız da gerekli ve makbuldür.

Bir dostumun ihtiyaç sahibi garip birine yakacak yardımına vesile olmuştum. Kömür ve odunu kapıda görünce, gözlerini kapadığını ve heyecandan sesinin titrediğine şahit oldum. Mevlana Celalettin Rumi, Şemsi Tebrizi de yeryüzünde üşüyen Müslüman varsa ısınamazsın dediğine şahit olur.  Biliyorum ki yeryüzünde üşüyen pek çok Müslüman varlığını tefekkür etmemle beraber hiç ısınamadım der.

Merhum Konyalı Hacı Veyiszade Kadınhanı’nda yağmur duasına davetlidir. Dua mahallinde Lâdikli Ahmet Hüdai hazretlerine rastlar. Israrla dua yapmayı bir birlerine teklif ederler. En sonunda Hacı Veyis Efendi duayı ben yapayım sende âmin diyeceksin der. Namazlar kılınır. Koyun kuzuya karışır. Çocuklar âmin diye çağrışır. Dualar yapılır ve Ahmet ağamız âmin demesiyle yer gök kararır ve ve sağmak başlar. Hazırlanan yemekler bile yenemez. Duanın kabul şartlarının başında gariplerin meseleleri halledilmeli, kullar helalleşmeli, kırık gönüller tamir edilmeli, küsler barıştırılmalı, tövbe etmiş, günahsız bir ağız, temiz bir kalp, Rab’ımızın katında hatırlı saf bir gönlün olması gerekir. Ayrıca kuraklığın manevi sebepleri vardır onların da giderilmesi için gayret edilmelidir.

KURAKLIĞIN MANEVİ SEBEPLERİ
• Günahların Yaygınlaşması
• Kul Hakkı Yemek
• Faiz alıp vermek. Rüşvetin Yaygınlaşması
• Ehliyet ve Liyakate Riayet Etmemek
• Zinanın Yaygınlaşması
• Zekât Vermemek
• Ölçü ve Tartıda Hile Yapmak
• Ahitlere Riayet Etmemek
• İslami Hükümlerde işine Geleni Tatbik Etmek
• Şükretmemek
• insanlara hem kan kusturup hem de gelip tas tutmak. Nimete saygısızlık, laf taşımak, iftira atmak, gıybet etmek, Tövbe etmemek Vesselam!

Malum hikaye iktibastır….

Necdet BAŞTOKLU

Okunma : 6642
karaman


Yavuzlar iplik
sağlam pen
guney sigorta
Gündem haberleri
Duru Bulgur: Gerçek ortaya çıkacak
20 Ocak 2021 Okunma: 124408 Gündem
Duru Bulgur hakkında soruşturma başlatıldı
20 Ocak 2021 Okunma: 29811 Ekonomi
Asgari ücretle çalışan işçi bulduğu parayı karakola teslim etti
20 Ocak 2021 Okunma: 24437 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın