Karamandan.com

Karamandan.com

16 Temmuz 2020 Perşembe
karaman

Yaşar Evcen’in Koyunları
Karaman’ın en vefalı, en içten gülen, en samimi, sözüne en sadık, en açık sözlü, en çok hizmet üreten belediye başkanı, bana göre, Yaşar Evcen’dir.
Kategori : Köşe Yazıları
02 Haziran 2020 16:12
 
Yaşar Evcen’in Koyunları

Karaman’ın en vefalı, en içten gülen, en samimi, sözüne en sadık, en açık sözlü, en çok hizmet üreten belediye başkanı, bana göre, Yaşar Evcen’dir.

Beğenmeyen, bu vasıfları taşıdığına inandığı kişinin adını Yaşar Evcen ismiyle değiştirebilir. Herhangi bir sakıncası yoktur.

Kendisini işten kovan belediye başkanına plaket vererek, duygulandıran ve ağlatan adamdır Yaşar Evcen. 

Belediyedeki işinden kovan başkanın adını bir caddeye verir, bir tören düzenler, o başkana bir de plaket takdim eder. Rahmetli başkan “Sen beni 12’den vurdun. Ben seni memurluktan attım, sen adımı caddeye verdin” derken, gözyaşları elindeki plakete damlamaktadır.
Vefada bundan ileri bir örnek var mıdır?

Yüzünde gülme kasları dumura uğramış başkan da gördüm, Şişli’nin eski belediye başkanı Mustafa Sarıgül gibi, 7/24 zoraki tebessüm halini sürdürmeye çabalayanı da gördüm, sözüne güvenilmez denilenleri de duydum. Başkanlık dönemine ait tek kelime etmeyen kişiyi de tanıdım. İştir kişinin ayinesi, gerisi vız gelir.

Yaşar Evcen, gencecik yaşında Belediye Başkanı olarak gösterdiği olgunluğu, şimdilerde bir iş insanı ve siyaset bilgesi kimliğiyle sürdürmektedir. 

Bu yazı, Yaşar Evcen’e övgü yazısı değildir. İltifat değildir. Gecikmiş bir hakkın teslimidir ve aşağıda okuyacağınız yarı mizahi, yarı ciddi bir olayın girizgahıdır.

Daha önceki bir yazımda, “heykel konusu netamelidir vesselam” demiştim.

Karaman kelimesinin zihinlerdeki ilk çağrışımı koyundur. “Hayır Mehmet Bey’dir”, “Türkçenin başkentidir”, “Yunus Emre’nin yurdudur”, şudur, budur diyerek, tercihinize göre seçeneklerden birini önceleyebilirsiniz.

“Karaman’ın Koyunu Sonra Çıkar Oyunu” deyiminin yaygın bilinirliğinin bir sonucu olarak Karaman’ın akla getirdiği ilk kelime “koyun”dur.

Karaman koyunu bir cinstir. En belirgin özelliği kuyruğunun büyüklüğüdür. Cinsi ne olursa olsun, en sevdiğim hayvanlardan biri koyundur.

Hiç kuzu gütmedim, hiç koyun yetiştirmedim. Benim koyun sevgim, bizzat koyunun kendisindendir. Sakinliği, yumuşak başlılığı, melemesi, gözleri, yünü, başından kuyruğuna kadar yaratılışındaki her bir uzvu bana güzel gelir. Koyunun etini, sütünü, yoğurdunu ve peynirini de diğer hayvan ürünlerine tercih ederim.

Bu yıl unutamayacağım Ramazan hediyem, bir dostumun Karaman’dan gönderdiği ve tadına doyamadığım tam yağlı koyun yoğurdu olmuştur.

Karaman’la koyunu yeniden bir araya getiren kişi, iki dönem belediye başkanlığı yapan Yaşar Evcen’dir.
Yaşar Evcen ve o günkü ekibi, Karaman için bazı sembollerin heykellerinin yapılmasına karar verir. O günlerin en üretken heykeltıraşı Tankut Öktem’le temas kurulur.

Karaman’ın girişine Karaman Koyunu ve Elmacı Güzeli heykelleri dikilmesi üzerinde mutabakata varılır. Başkan Evcen, Heykeltıraş Öktem’i arar ve “Karaman Koyunu” siparişini verir.

Ancak Öktem Karaman Koyunu’nu bilmemektedir. “Bana iki tane Karaman Koyunu gönderin. Bunları model olarak kullanırım ve iyi beslenmelerini sağlarım. Heykel tamamlandıktan sonra koyunları kesip, mangal partisi yaparım.” der.

Hemen besili ve bakımlı iki tane koyun temin edilir. Koyunlar BİFA’nın kamyonlarından birine yüklenir. Doğruca Heykeltıraş Tankut Öktem’in Bursa Gemlik’teki atölyesine gönderilir. 

Bir süre sonra koyun heykelleri tamamlanır ve Karaman’a gelir. “Heykel konusu netamelidir” dedik ya. Aynen öyle olur. Herkes koyun heykellerini konuşmaktadır. Elbette konuşulacaktır. Kimi beğenir, kimi beğenmez, kimi heykelleri bile görmemiştir ama onlar daha çok konuşan kesim olmuştur.

Koyun heykellerine bir süre sonra kiminin gözü alışır, kiminin kulağı. Karaman’a gelen, Karaman güzergahından gelip geçenler Konya Yolu üzerindeki koyun heykeli önünde fotoğraf çektirirler. Heykellerden biri Dil Parkı’na, biri Hükümet Konağı önüne yerleştirilmiştir.

Ama devir ve belediye başkanları asla kalıcı olamaz, vakti saati erince değişir. Öyle de olmuştur. Koyun heykelleri kaşla göz arasında kayıplara karışır.
Vatandaşın dilinde yine koyun heykelleri vardır. Ama bu kez halkın hoşgörüsünün yansıması olarak bir espri üretilmiştir:
“Koyunları kurt mu yedi?”

Çünkü belediye başkanlığına MHP adayı seçilmiştir. O günlerde basında yer alan haberlere göre, yeni başkan koyunları “Karamanlıları alay konusu yaptığı ve dalga geçilmesine neden olduğu” gerekçesiyle kaldırtmıştır.

Karaman’da, o yıllarda ve daha sonraları koyun heykellerinin lafı açılınca “Koyunları kurt yedi” şakası klasikleşir. 

AK Partili yılların ilk Belediye Başkanı Ali Kantürk’tür. Kantürk, sadece görünümüyle değil, konuşmasıyla da sempatik bir kişidir. Karaman’ın en sempatik Başkanı Kantürk, basına demeç verir. Koyunları kurt yememiş, Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nde bulunmuşlardır. Başkan, koyunların yerlerine konulacağını da açıklar.

Ben yazarken yoruldum. Koyunların başına gelmeyen kalmaz. Şimdi koyunlar nerdedir? sorusunun yanıtı bende değil. Yaşar Evcen bile bilmiyor, Bursa’dan gönderilen koyun heykellerinin yerini.

Başkan Evcen, Elma Güzeli heykeli için Tankut Öktem’in kendisini aradığını ve “Bu heykel için torunumu model olarak kullanmak istiyorum” diyerek, izin istediğini de hatırlamaktadır.

Elma Güzeli, Heykeltıraş Tankut Öktem’in torunudur. Yine Tankut Öktem’e Yaşar Evcen döneminde beş eser daha yaptırılır. Bu eserler şunlardır:

Atatürk Anıtı, Türk Dili Anıtı ile Mehmet Bey, Yunus Emre ve Piri Reis heykelleri.

Kentlere estetik değer veren objeler vardır. Kent mobilyaları olarak adlandırılan bu eserleri Karaman halkı Ak Parti’den belediye başkanlığı yapan Kâmil Uğurlu döneminde tanımıştır.

O dönemin en güzel eseri, Cambaz Kadı Parkı’ndaki “kütük”tür. Bu konuda daha önce yazdığım “Kütüklü Park ve Kütüphanem” başlıklı yazımı internetten bulabilirsiniz.

Sayın Uğurlu, sadece mimar değil bir estetikçidir, bir yazı ustasıdır. Kendi dönemindeki eserleri ve öykülerini yazarsa bizleri mutlu eder.

Dedim ya, “Heykel konusu netamelidir vesselam.”

Ahmet Tek

Okunma : 7557
Foto galeri
EKSPERTİZ
karaman


guney sigorta
Gündem haberleri
ÜZERİNDEN ARABA GEÇEN ALKOLLÜ ŞAHIS HAYATINI KAYBETTİ
16 Temmuz 2020 Okunma: 11970 Asayiş
Karaman’da bıçaklı kavga: 1 yaralı
15 Temmuz 2020 Okunma: 7931 Asayiş
Sorumsuz Sürücü Hiç Bir Şeyi Umursamadı
14 Temmuz 2020 Okunma: 6770 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın