Karamandan.com

Karamandan.com

16 Temmuz 2020 Perşembe
karaman

Yeni Valimizle tanıştık
10 Haziran tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan Valiler Kararnamesi’ne göre, Karaman Valiliği’ne atanan İçişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanı Sayın Mehmet Alpaslan Işık’ı ziyaret eden ilk Karamanlı heyetteydim.
Kategori : Köşe Yazıları
17 Haziran 2020 09:40
 
Yeni Valimizle tanıştık

10 Haziran tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan Valiler Kararnamesi’ne göre, Karaman Valiliği’ne atanan İçişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanı Sayın Mehmet Alpaslan Işık’ı ziyaret eden ilk Karamanlı heyetteydim.

Ankaramander ve KAREV adına Başkan Veli Bozkır, Sayın Mehmet Alpaslan Işık’tan randevu talep edeceğini, katılmak isteyen yönetim kurulu üyelerinin ismini özel kaleme bildireceğini söyledi.

Fırsatı kaçırır mıyım? Fotoğraf makinemi de aldım, randevu saatinden 15 dakika önce İçişleri Bakanlığı Nizamiye Girişi yazan tabelanın önündeydim.

1980’lerin sonu olabilir. Türkiye Gazeteciler Sendikası olarak İçişleri Bakanlığı önünde toplandığımızı, burada bir bildiri okunduğunu ve bazı talepleri içeren bir metnin bakanlık makamına verildiğini hatırladım.

Galiba kalem bırakma eylemiydi. Bakanlık makamının hemen önündeki binanın önünde toplanan gazeteci grubunun içindeydim. Ne şiddet ne itiş kakış... Bildiri okundu, dilekçe makama sunuldu. Geldiğimiz gibi gittik.

O günlerde bakanlığın bahçesi kaldırımla ayrılmış değildi. Girişteki kontrollü geçişler, sıkı güvenlik önlemleri, elektronik geçişler, girişte bir kameranın fotoğraf çekmesi uygulaması da yoktu. Bina aynı binaydı. Değişen şey, güvenlik önlemleriydi.

Bu durum sadece İçişleri Bakanlığı’na özgü değil. Her kuruluşta aynı uygulama geçerli. İleri demokrasi derken, heryer güvenlikli bölgeye dönüştü. Sosyal bilimciler bu dönemi de ele alacaklardır. Benim kişisel görüşümün bir kıymeti yoktur. Bu dönemin değerlendirilmesini araştırmacılarımıza bırakalım.

Başkan Veli Bey’in eşi Belgin Hanım, İçişleri Bakanlığı kreşinin en eski idarecilerindendir. İçişleri Bakanlığı personelinin büyük bölümünün çocuklarında emeği vardır. Bu nedenle çok vali tanır, müfettiş tanır, emniyet müdürü tanır. Genel müdürlerle daire başkanlarının listesini çıkarsa koca bir fihriste sığmaz.

Belgin Hanım, Sayın Mehmet Alpaslan Işık’ı müfettişliği döneminde tanımış. O herkese iyi diyen, herkese referans olan temiz kalpli kardeşimizdir.

Henüz Teftiş Kurulu Başkanlık makamı girişinde özel kalem müdürü başta olmak üzere “Belgin Abla” tezahüratıyla karşılandı. Ne çok seviliyormuş. Buna tanık oldum. Vali Beyi anlatırken gözlerinin içi gülüyordu:
“Ahmet Abi, Karaman çok şanslı. Vallahi Vali Bey çok çok iyi bir insan. Herkesin sevdiği biridir.” diye bizi önceden hazırladı.

Sayın Işık, yoğun programı arasında bize zaman ayırdı. Çok samimi karşıladı. Kısa ama hoş bir sohbet oldu.

Veli Başkan, Ankaramander’i, KAREV’i anlattı. Karaman’ı öve öve bitiremedi.

Sayın Vali Işık’a ilk sorum “Karaman’ı hiç gördünüz mü?” oldu.

Görmüş. Üstelik iki kez Karaman’a gitmiş. Teftiş Kurulu’nda görev demek, il il, ilçe ilçe dolaşmak demektir.

Karaman’a bir gidişinde Türk Dil Bayramı etkinlikleri varmış. Bir seferinde de Ermenek’e gitmiş. Turkuvaz Barajı’nı biliyor.

“Boş ver bunları, nasıl biri? Bize onu anlat” derseniz, ilk izlenimlerimi şöyle anlatmak isterim:
-Sıcakkanlı,
-Pozitif,
-Enerjisi yüksek, çok aktif,
-Kendine has bir tarzı var,
-Konuşması akıcı,
-Kapıyı açık tutacağı izlenimi veriyor.
-Biz, KAREV olarak destek alacağımız bir vali tanıdık.

Acele etmeyin. Perşembe günü Karaman’da olacak. Bir süre sonra ben sizlere soracağım:
“Valimiz nasıl?”
Bir de derneğimizin bel kemiği, süper hakemlerimizden Ayhan Akgöz kardeşim, Sayın Işık’tan aldığım izinden sonra bu fotoğrafı çekti. 

Biz iyi olursak, yöneticilerimiz daha iyi olur.

Karaman’a 13. Vali hayırlı olsun.

Okunma : 3267
EKSPERTİZ
karaman


guney sigorta
Gündem haberleri
ÜZERİNDEN ARABA GEÇEN ALKOLLÜ ŞAHIS HAYATINI KAYBETTİ
16 Temmuz 2020 Okunma: 12085 Asayiş
Karaman’da bıçaklı kavga: 1 yaralı
15 Temmuz 2020 Okunma: 8013 Asayiş
Sorumsuz Sürücü Hiç Bir Şeyi Umursamadı
14 Temmuz 2020 Okunma: 6820 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın