Karamandan.com

Karamandan.com

17 Ocak 2021 Pazar
Yolun Kestirmesi Taşlık Olur
Birkaç gündür bu kalemi ne elime almak istedim, nede görmek istedim.
Kategori : Köşe Yazıları
12 Ocak 2021 11:27
 
Yolun Kestirmesi Taşlık Olur

Birkaç gündür bu kalemi ne elime almak istedim, nede görmek istedim. Elimden kitap düşmüyor, gözüm sözlüklerde. 

“Göklere inanırdım eskiden, ama sen denizlerin derinliğini gösterdin bana” (Yannis Ritsos) diyor şair. Hep inanmışımdır şairlere yazarlara hiç eksik yazmazlar derim.
 
Tahta iskemlelerimizde oturan yaşlılarımız, onlara dede-nene diye hatırını soran çocuklarımız yok oldu. Ben kapılarının da “vale”lerin “bady”lerin beklediği yerlerden hep korkmuş çekinmişimdir.

Kapısını çarparak örtüyor diye çocuğuna kızıp, taksitini bitiremediği arabanın anahtarını, hiç tanımadığına vermek ters gelir bana. Benim değildi bu kültür. Ne ruhuma ne kültürüme ne de cüzdanıma hitap eder.

Yarının hesabını artık yapmayacağım kararını verdikten sonra, hayatımın geri kalanını yarınsız yaşamak istedim. Öylede yapıyorum. Yolda saat tutmayanlar sınıfına girdim. Bir saatlik yol bir gün sürebilir benim bundan sonra ki hayatımda. Onun için kendime diyorum ki “Takıl Hayatını Yaşa”.

Bölgeyi harita üzerinde biliyorum, Hafızama kaydettim. Acabalarım tecrübelerimle sabit, onlarda hafızamda. Dağlarda, ormanlarda, köy yollarında kaybolmayı seviyorum. İstemeden yeni yerler, yeni yüzler, yeni kültürler ile karşılaşıyorsunuz. 

İşte bugün böyle bir yere gittim/gittik. Zamanı ve paranı da ayarlasan inanın gidemezsin. Mihmandarın olsa yine gidemezsin, neden mi?  “Yolun Kestirmesi Taşlık Olur” ödün kopar korkarsın. 

Hedef belli ama yol karışık. Yol tarifi aldım. Eee buraya kadar gelmişken bu pınardan bir yudum su içmeden gitmeyin ısrarı yapıyor yol tarifi aldığım kişi. Tamam diyoruz yol arkadaşımla.  

Bazen insanoğlu şöyle bir söz sarf eder; “Hayatımda böyle bir yer görmedim.” Asya steplerine gitmenize gerek yok. Dünyanın terası Tibet zirvelerinin, Nepal steplerinin heyecanını buralarda yaşabilirsiniz.  Yeniden filim seti /platformu kurmanıza da gerek yok. Yollarda kaybola kaybola gelin buralara. 

Türk mitolojisi ve bozkır kültürünün izlerini içinde barındıran Manas Destanı'nın doğduğu Tanrı Dağlarının hâkimiyeti altındaki ülkede, yüksekliği 4 bin metreden fazla 19 dağ ile uzunluğu 50 kilometreden fazla 22 vadi bulunuyor. Buradaki vadileri sayamadım bile inanın. 

Yüksek dağlar ve onların arasındaki vadilerden oluşan ülke topraklarının yaklaşık yüzde 65'ini Tanrı Dağları kaplıyor. Bu nedenle Kırgızistan, "Orta Asya'nın İsviçre'si" olarak adlandırılıyor. Orta Asya'daki çöl ve stepler yerine Kırgızistan'da yeşil vadiler ve yaylalar bulunuyor. 

Bu gittiğimiz bölgede hangi yaylayı anlatayım ki. Kral yollarından başlasam mı? Keşfedilmeyi bekleyen endemik bitki örtülerinden mi bahsetsem?

İşte bu yaylanın adı; “Elbalak Yaylası”

Anamur’un Akine köyü Yörüklerinin yaz aylarında yerleştikleri Orta Toroslar’daki Taşeli Platosu’nun en yüksek, sarp ve kayalık yaylalarından birisidir. 

Yaylamak için yaşam koşulları açısından daha elverişli; sulak, ormanlık yaylalara konmak (yurt tutmak) varken, neden en acımasız yaşam koşullarının egemen olduğu Elbalak Yaylası’nı yurt tutulmuştur Akine’liler acaba? 

Olabildiğince yükseklerde yurt tutma kararında, yer çekimi etkisinden veya atmosfer basıncından ya da devletin baskısından daha az etkilenileceği; bu nedenle daha özgür olunabileceği gibi bir düşünce mi? 

Yoksa Ata inançlarından kaynaklı Gök Tanrı’ya yakın olma hayalleri mi etkendir, bilinmez. Ama yazın bunaltıcı sıcağından olabildiğince uzaklaşmak en belirleyici etken olmalı. 
 
Göç yolları üzerindeki her koyak, yurt yeri olur obalara. Göç halinde, “su kardan işlenir kaba kaçağa” ve insan boyundan yüksek kaya alınlarına bağlanarak, arkasına ateş yakılmış kar kütlesinden akan su ile yıkanılır. 

Gönül dostum sevgili Ahmet TEK kardeşimin kulakları çınlasın. 

Şerafettin Güç

Okunma : 1374
Foto galeri
karaman


sağlam pen
Yavuzlar iplik
guney sigorta
Gündem haberleri
Karamanlı İşçilere önce gözaltı, sonra 8 Bin lira ceza iddiası
13 Ocak 2021 Okunma: 21784 Ekonomi
Karaman’da dev operasyon: 34 gözaltı
16 Ocak 2021 Okunma: 8617 Asayiş
Türkiye’nin en yükseği olacak! Antalya - Konya Karaman’ı Bağlayacak
16 Ocak 2021 Okunma: 6396 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın