Karamandan.com

Karamandan.com

17 Ocak 2021 Pazar
Yorumsuz Rüya
En son ne zaman ağladığını unutturmayacak bir günü yaşayacak herkes! Bu gün de sonraki günlerin gölgeliği olacak hatırlatmak için, rehberi olacak yolu göstermek için, hafızası olacak unutmamak için…   Ölecek olanların, ölenlerinin ardından ağladığı garip bir dünyadayız! Doğumhaneden gasilhaneye giderken, arada geçen kısacık zamanda bir bardak suyu içmek gibidir ömür.
Kategori : Köşe Yazıları
14 Kasım 2020 10:19
 
Yorumsuz Rüya

En son ne zaman ağladığını unutturmayacak bir günü yaşayacak herkes! Bu gün de sonraki günlerin gölgeliği olacak hatırlatmak için, rehberi olacak yolu göstermek için, hafızası olacak unutmamak için…  

Ölecek olanların, ölenlerinin ardından ağladığı garip bir dünyadayız! Doğumhaneden gasilhaneye giderken, arada geçen kısacık zamanda bir bardak suyu içmek gibidir ömür. Bardağın dolu ve boş tarafına bakarken bir de bu açıdan bardağa bakmak; ön yargıların, kazanımların, boşa harcanan zamanların, iyi niyetlerin, karamsar düşüncelerin, hırsın, iştahın, nefsin… kaç yudumluk ömrü kaldığını hesap etmede âlemsel bir ölçü birimi olabilir. Gerek hevesin, gerek imkânın, gerek nefesin, gerek bedenin, gerekse de dünyanın…     

“Doğduğumuz günden itibaren ölmeye başladığımız için de trajik varlıklarız” dedi, Kemal SAYAR.

Telefon rehberindeki bir numaraya ısrarla aramana rağmen artık ulaşamıyorsan, kandil geceleri arayacağın kişi sayısı azaldıysa, bayramlarda ziyaret edip öpeceğin buruşuk ciltli ihtiyar bir eli bulamıyorsan, bayram sofralarında bir yer eksik kalıyorsa, düğünlerde başköşede oturanları ziyaret edenler emsallerinse; yudumlayarak içtiğin bardağında kalan suyun miktarı da aşikârdır.   

Derin bir uykudayız, uzun bir rüyadayız! Genel kabuller içinde kim olduğumuz hakkında ufacık bir fikre sahip olmadığımız bebeklik döneminden ergenliğe, gençlikten ebeveynliğe, ihtiyarlıktan kabre uzanan bu yolda; bir garip seyyahlarız. Yolu kısa, meşakkati çok, engeli fazla, yan yolları çıkmaz sokak, kestirme yolu bulunmayan bu yolculukta; sona varış sonsuzluğun da başlangıcıdır.      

Modern zamanın içinde; ihtiyarlık yaş sınırı ötelere çekilip, genç ihtiyarların çoğaldığı yerde ölüm de yok sayılmaktadır. Varlığı hakikat olan akıbetin reddi, akılla izah edilecek bir şey de değildir. Koşan kişinin ayaklarının olmadığını söylemek, gören insanın gözleri yok demek gibi bir şey. 

“Biz sonu olan bir hayatı yaşıyoruz, onlarsa sonsuzun eşiğinde derin bir uykuda, belki de daha önce görmedikleri bir rüyadalar” dedi, Gökhan ÖZCAN.

Kırk yaşında ilk torununu kucağına almıştı. Bu torunu kendini bildi bileli ninesinin duası hep şöyleydi: “Allah yatırmasın! İki gün yatak üçüncü gün kara toprak”. Bu duaya şahit olan torunu 35 yaşına geldiğinde sabah namazı vakti telefonunun çalmasıyla anladı alacağı haberi. İki gündür yoğun bakımda yatan ninesi üçüncü gün vefat etmişti. 

Nefeslerin sayılı olduğu, beden sıhhati başta olmak üzere günün günü arattığı, dermanın azaldığı, kemiklerin zayıfladığı, gözlerin yavaş yavaş görme kabiliyetini yitirdiği dünyada; geçmiş zaman bir rüya gibidir. Geçmiş zamanın hafızalarda kalan hatıraları, zor günlerin göz önüne gelen anıları, sevinçli zamanların bugünde hissedilen duyguları, komik zamanların yüzlerde oluşturduğu tebessümleri; bu rüyanın unutulmaz anlarıdır. 

İnsan ölümü beklese de, üzüldüğü biraz da hatıralarının hafızalarında bıraktığı izlerin gözünün önüne gelmesindendir. O anı yaşıyormuş gibi, rüyanın içinde rüya görüyormuş gibi, yorumlanması müşkül bir rüyayı anlatır gibi… 

“Baktım iki kişi mezar eşiyor / Gam kasavet geldi boydan aşıyor / Çok yaşayan yüze kadar yaşıyor / Gel de bu rüyayı yor deli gönül” dedi, Âşık Ruhsati. 

Ananesini kaybeden torununa başsağlığı dilemek için telefonla arayan babannesi şöyle dedi: “Oğlum! Bizim ölümümüz düğün, bayram… Allah gençlerimize hayırlı ömür versin”. 

Bir de şöyle düşünün! Mevta kendi salâsını duyduğunda ne hisseder?

“Ölüm bizler için” dedi, meczup ve şöyle devam etti sözüne: “Ölümsüzlük de yine bizler için”. 

Not: Salı günü kaybettiğim ananem için ruhuna Fatiha… Allah rahmet etsin.

Şadan Sezgin

Okunma : 1151
karaman


sağlam pen
Yavuzlar iplik
guney sigorta
Gündem haberleri
Karamanlı İşçilere önce gözaltı, sonra 8 Bin lira ceza iddiası
13 Ocak 2021 Okunma: 21785 Ekonomi
Karaman’da dev operasyon: 34 gözaltı
16 Ocak 2021 Okunma: 8626 Asayiş
Türkiye’nin en yükseği olacak! Antalya - Konya Karaman’ı Bağlayacak
16 Ocak 2021 Okunma: 6420 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın