Karamandan.com

Karamandan.com

24 Ocak 2021 Pazar
Yunus Emre Karaman’dan Göçtü
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 1 Ocak 2009’da 200 TL’lik banknotları tedavüle sundu.
Kategori : Köşe Yazıları
06 Ocak 2021 08:37
 
Yunus Emre Karaman’dan Göçtü

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 1 Ocak 2009’da 200 TL’lik banknotları tedavüle sundu. Banknotların üzerinde dönemin Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz ve yardımcısı Erdem Başçı’nın imzaları bulunuyor. Banknotlar piyasada ama Yılmaz ve Başçı artık Merkez Bankası’nda değiller.

“200 TL’lik banknotla Karaman’ın ilgisi nedir?” diye sorarsanız, aralarında hiçbir ilgi yoktur, derim.

“Bu yazıyı sonuna kadar okuyana Karamandancom’un hediyesi olarak 200 TL verilecek” desem, inanmayın. Bu yazıyı okumakla 200 TL almayacaksınız ama daha kıymetli bir bilgiden haberdar olacaksınız.

Türkiye’de tedavülde olan en yüksek banknot 200 TL’lik banknottur. Bu banknot henüz çıkmadan TCMB 2006 yılında bir duyuru yaptı. Duyuruda, 200 TL’lik banknot çıkarılacağı ve bu banknotun arka yüzünde “Yunus Emre’nin temsili çizimine, anıt mezarına, dizelerde yer verdiği gül motifi, barışı ve kardeşliği simgeleyen güvercin motifi ile felsefesini en iyi vurgulayan ‘Sevelim Sevilelim’ dizelerine yer verileceği” açıklandı.

“Mal sahibi mülk sahibi
Hani bunun ilk sahibi 
Mal da yalan mülk de yalan 
Var biraz da sen oyalan.”
diyen Yunus Emre, kaderin cilvesine bakın ki, en büyük paramızın arka yüzünde taht kurdu. 

200 TL’lik banknottaki “Sevelim Sevilelim” dizesi çok geç fark edildi. Sosyal medyada bu dize şiirin bağlamından koparılarak espri malzemesi bile oldu.

Karaman’ı hop oturtup hop kaldıracak çok çok önemli bir özellik ise maalesef kimselerin dikkatini çekmedi. 200 TL’lik banknotun üzerindeki anıt mezar, Yunus Emre’nin Karaman’dan göç ettiğinin ya da kaçırıldığının kanıtı olarak yer aldı.

Banknotun üzerindeki anıt mezar, Eskişehir’in Mihaliççik İlçesi yakınlarındaki Yunus Emre Külliyesi’nin bir bölümünün çizimidir.

Karaman’da Yunus Emre Camisi ve türbesinin çok katlı binalar arasında kaybolduğu günlerde Eskişehir, Yunus Emre’ye hem gönlünde hem bağrında yer açıyordu. Eskişehir’de Yunus Emre adına yapılan çalışmaların dökümü çıkarılsa sayfalara sığmaz. Yıllar içinde yüz ağartan yüzlerce ürün ortaya konuldu. Yunus Emre için düzenlenen etkinliklerin afişleri bile başlı başına bir övünç kaynağıdır.

Bunları sayıp dökmemin sebebi Eskişehir’e övgü düzmek değildir. “Kızım sana söylüyorum, gelinim sen anla” makamında bir ağıttır. “Yunus Emre Karamanlı” demekle işler istediğiniz şekilde sonuçlanmıyor. 

200 TL’lik banknot birçok kişinin cüzdanına hiç girmese de Yunus Emre’yi Eskişehirli yapmak isteyenlere yeni bir fırsat yarattı.

Yazılarımda sıklıkla “Karaman’ın bilgiye uzak kaldığı, şeffaflık olmadığı için dedikoduya kulak verdiğini” belirten cümleler yer almıştır. Karaman’da Türk Dil Bayramı ve Yunus Emre’yi Anma Etkinlikleri düzenli olarak yapıldı.

Bu etkinliklerde Yunus Emre nutukları atıldı, şiirleri okundu, güzellemeler yapıldı, hamaset kokulu yazılar yazıldı. Kimse kalıcı bir eylemin peşinde olmadı. Elbette bunca yıl içinde alkışı hak eden işler de olmuştur.

Şimdi 200 TL’lik banknota lütfen bir bakın. “Cüzdanımda kuruş yok, 200’lüğü hiç görmedim” zevzekliği yapmadan internete girin. Banknotun arka yüzüne dikkat edin. Yunus Emre nereye gitmiş? 

“UNESCO”, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün kısaltılmasıdır. UNESCO 1991 yılını Yunus Emre’nin doğumunun 750. yılı olarak ilan etmişti. UNESCO, otuz yıl aradan sonra Yunus Emre’nin vefatının 700. yıldönümünü dikkate alarak 2021’i yeniden Yunus Emre Yılı ilan etti.

“Valla haberimiz yoktu” demeyin. Burada cümle cümle yazıyorum. Ey Karamanlı! “Duymadık ki”, deme hakkının geçerli olmadığı günlerde yaşıyoruz.

Bakalım, Karaman Yunus Emre’nin vefatının 700. yıldönümü etkinliklerinin neresinde? Hangi kurumlar, hangi hazırlıkları yaptıl? Yunus Emre üzerine hangi eserler hazırlandı, hangi yarışmalar yapılacak, kutlamaların mekanı neresi olacak? Valilik, belediye, üniversite ve sivil toplum kuruluşları ne sürprizler hazırlamış? Bir sonraki yazımda bunlara hızlıca göz atacağız.

Karaman’da Yunus Emre’ye sahip çıkan gönül insanlarını ve bunların geceli gündüzlü çalışmalarının sonucu ortaya koydukları projeleri duyunca mutlu olacağınıza inanıyorum. Karaman Yunus Emre’nin maneviyatından nasibini alacak inşallah.

(Devam Edecek)

AHMET TEK

Okunma : 2314
Foto galeri
karaman


guney sigorta
sağlam pen
Yavuzlar iplik
Gündem haberleri
Duru Bulgur: Gerçek ortaya çıkacak
20 Ocak 2021 Okunma: 124384 Gündem
Duru Bulgur hakkında soruşturma başlatıldı
20 Ocak 2021 Okunma: 29794 Ekonomi
Asgari ücretle çalışan işçi bulduğu parayı karakola teslim etti
20 Ocak 2021 Okunma: 24426 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın