Karamandan.com

Karamandan.com

13 Temmuz 2020 Pazartesi
karaman

Yanılsama
Koşarak uyandı.
Kategori : Köşe Yazıları
25 Şubat 2020 13:39
 
Yanılsama

Koşarak uyandı. Yine bir o kadar hızlıca hazırlandı. Saatine bakmak istedi, ama vakit kaybetmeye tahammülü yoktu. Lakin sabırsızdı. Yenildi. Saatine baktı: 07:36:12. Bir dakikadan daha az bir süre kalmıştı trenin gelmesine. Hayır, paranoyak değildi. Güneşe baktı. Olması gereken yerdeydi. Etrafına baktı. Birileri vardı. Yalnız değildi. Gerçi o “birileri” meselesi, sadece kendisi gibi birilerinin de olduğunu bilmesini sağladığı için önemliydi. Avunmak, insanları intihardan kurtarırdı. Şükretti. İyiydi. Hatta öksürmüyordu bile. Bir yerde okumuştu: “verem olmak üretimi düşürür”. Güzel şiirdi ama! Ne zamandır şiir okumuyordu? En son bir mısra… Nasıldı? Evet! “belki düşer yere yağmur bir kor misali ve içimizi serinletir.” Ama bunu beğenmemişti. Neden? Beğenme ya da beğenmeme kriterlerini belirleyen “şey” ne idi? Mesela bu şiiri neden beğenmemişti? Açıklayamadığı şeyler hakkında nefsi ve zihni müteredditti. 

Öğle paydosuna az kalmıştı. Hiç damarlarınızdaki bir boşluğun gezintiye çıktığı ve üstelik bazen de sizi gizli gizli dinlediği ve takip ettiği hissine kapıldınız mı? Öyleyse, ne halde olduğunu anlamanız zor olmayacaktır. Öyleydi. Yorgundu. Hayır, bir sorunu yoktu. Güneşe baktı. Olması gereken yerdeydi. Şirketin çalışanlarına sunduğu büyük fırsatlardan biri olan öğle yemeğini yemişti. Doymuştu. Ama yemekleri beğenmemişti. Kızdı kendine. Şükretti. 

İş akışı öğleden sonra daha hızlı olmak zorundaydı. Bu sebeple, kan şekerinin düşmesi normal değildi. Müdahale edildi. “Nasılsın?” “İyi olmak zorundayım.” Ayağa kalktı. Şirket yetkilisinin kendisini beklediğini fısıldadı biri kulağına. Hemen döndü. Kimse yoktu. Gitti. “Sanırım bu tempoyu kaldıramayacaksınız. Size bir gün daha mühlet veriyorum.” “Ama efendim” diye bir cümle kurmasını beklemeyin. Zira kendine kızıyordu o da, en ağırından. Başarısızlık kabul edebileceği bir şey değildi. Peki, neden kabul edemiyordu. Onun başarısızlık kriterlerini belirleyen “şey” ne idi? İyiydi. Her şeye rağmen. İyi olmak zorundaydı.  Saatine baktı: 17:59:30. Trenin gelmesine yarım dakikadan daha az bir zaman kalmıştı. “Belki aşınan ciğer kabuk tutmaz, lakin karabulut çehremi nasıl aksettirir içeri?” Hayır. Hiç zamanı değildi. Ardı sıra gelen mısraları unutmaya çalıştı. Oysa o soru ve içerisinde yaşadığı dünya kime aitti? Sormamalıydı. Trenin ışıkları ile göz göze geldiler. Yarına dair bir umut olarak algıladı bu şavkı. Ancak yine de kurtulamadı: “İstikbale araladığım perde, seni ne zaman yıkayacaklar?” 

Güneşe baktı. Olması gereken yerde yoktu.

Samet Zenginoğlu
 

Okunma : 1281
karaman


guney sigorta
EKSPERTİZ
Gündem haberleri
Aracın Parçaları 300 Metre Savruldu
11 Temmuz 2020 Okunma: 12330 Asayiş
DEVLET KARAMAN'DA KONUT VE TAŞIT SATACAK ARAZİ KİRAYA VERECEK
09 Temmuz 2020 Okunma: 6926 Ekonomi
81 ilin atık sularında koronavirüse bakıldı! Karaman'da durum ne?
10 Temmuz 2020 Okunma: 5430 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın