2020 Yılına Girerken Mağduriyet Yaşamayın! | Karamandan.com - Karaman Haber

2020 Yılına Girerken Mağduriyet Yaşamayın! | Karamandan.com - Karaman Haber

15 Ocak 2021 Cuma
2020 Yılına Girerken Mağduriyet Yaşamayın!

Merhaba değerli okurlar,

Önümüzdeki süreç, artık dijitalin egemen olduğu bir dönem. Bu dönüşümden en çok etkilenecek listesinin başında vergi mükellefleri ve buna bağlı olarak muhasebeciler  yer almaktadır. 19.10.2019 tarihli V.U.K. 509 nolu Tebliğin yayımlanması ile birlikte, kısmen hayatımızda olan elektronik belgeler (e-belge) artık çoğu vergi mükellefini ilgilendirecek ve söz konusu vergi mükellefleri bu belgeleri kullanma yükümlüğüne gireceklerdir. Tebliğin uygulamasının artı yönleri olduğu gibi, eksi yönleri bulunmaktadır.

Örneğin e-Arşiv Fatura uygulamasına dahil olmayan mükelleflerce, 1/1/2020 tarihinden itibaren düzenlenecek faturaların, vergiler dahil toplam tutarının 30 Bin TL’yi (vergi mükelleflerine düzenlenenler açısından vergiler dahil toplam tutarı 5 Bin TL’yi) aşması halinde, söz konusu faturaların, “e-Arşiv Fatura” olarak Başkanlıkça sunulan e-Belge düzenleme portali üzerinden düzenlenmesi zorunlu hale getirilmiştir.   
2018- 2019 yılların da cirosu 5.000.000.- TL (Beş milyon ) olan mükellefler:

- e-Fatura uygulamasına geçme zorunluluğu bulunmaktadır.

Bu  mükelleflerden aynı zamanda

e- Arşiv Fatura uygulamasına da geçmek zorunda olduğuna ilişkin düzenleme yapılmıştır.

- e-Ticaret paydaşı olan internet satış platformları, internet ortamında ilan yayınlayanlar ve internet reklam aracılarının e-Fatura ve e-Arşiv Fatura uygulamasına geçmek zorunda olduğuna ilişkin düzenleme yapılmıştır.

- Tüm serbest meslek erbaplarının (avukatlar, mali müşavirler, serbest çalışan doktorlar, mimarlar, mühendisler vb.) 2020 yılı Haziran ayından itibaren serbest meslek makbuzlarını e-Serbest Meslek Makbuzu olarak düzenlemesi zorunlu hale getirilmiştir.

- Hal kayıt sistemi kapsamında sebze ve meyvelerin ticareti ile iştigal eden tüccar ve komisyoncuların 1/1/2020 tarihinden itibaren e-Fatura, e-Arşiv Fatura, e-İrsaliye, e-Müstahsil Makbuzu uygulamaları ile e-Defter uygulamalarına zorunlu olarak dahil olmalarına ilişkin düzenleme yapılmıştır.

-  Sigorta, emeklilik ve reasürans şirketlerinin Sigorta Poliçeleri ile Sigorta Komisyon Gider Belgelerini, bankaların dekont belgesini, yetkili döviz müesseselerinin de Döviz Alım-Satım belgelerini ve tüm mükelleflerce kullanılan Gider Pusulası belgesinin e-Belge olarak düzenlenebilmesine imkan tanınmıştır.

- Akaryakıt istasyonları dahil olmak üzere EPDK’dan akaryakıt sektöründe faaliyette bulunmaya ilişkin lisans alan tüm mükelleflere Tebliğde öngörülen geçiş zamanlarında e-Fatura, e-Arşiv Fatura, e-İrsaliye ve e-Defter uygulamalarına geçiş zorunluluğu getirilmektedir.

- Gübre takip sistemi kapsamında bulunan mükelleflerce gerçekleştirilen sistem kapsamındaki malların sevkinde e-İrsaliye kullanma zorunluluğu getirilmektedir.

- Demir çelik sektöründe, madencilik alanında vergi kayıp ve kaçağını azaltmak ve sektörde haksız rekabeti engellemek amacıyla imalat, ihracat veya ithalat faaliyetinde bulunan mükelleflerin e-İrsaliye uygulamasına geçiş zorunluluğu öngörülmüştür.

-  E-Fatura uygulamasına dahil olan mükelleflerin çiftçilerden gerçekleştirdikleri zirai mahsul alımlarında kağıt ortamda düzenledikleri müstahsil makbuzlarının elektronik ortamda e-Müstahsil Makbuzu olarak düzenlenmesi zorunluluğu getirilmiştir. 213 Sayılı Vergi Usul kanunu, 509 Nolu Tebliğ ile birlikte iş hayatımızda olan e-belgeler ve e-uygulamalar şunlardır:

- -Arşiv Fatura,
-  e-Fatura,
-  e-İrsaliye,
-  e-Serbest Meslek Makbuzu,
-  e-Müstahsil Makbuzu,
-  e-Bilet,
-  e-Gider Pusulası,
-  e-Sigorta Komisyon Gider Belgesi,
-  e-Sigorta Poliçesi,
-  e-Döviz Alım-Satım Belgesi,
-  e-Dekont,
-  e-Yolcu Listesi,
-  e-Muhasebe Fişi,
-  e-imza,
-  Mali Mühür,
-  Zaman Damgası,
-  e-Defter Saklama,
-  e-Sertifika,
-  Özel Entegratörler.

E arşiv fatura giriş şekli: https://earsivportal.efatura.gov.tr/intragiris.html   portalından giriş yapılacaktır.

-Arşiv Fatura Uygulamasına Dahil Olmayan Mükelleflerce Tutarı 5.000 TL ve 30.000 TL ‘yi Aşan Faturaların GİB Portalından Düzenlenecek,
e-Arşiv Portalına İnteraktif Vergi Dairesi şifreniz ile giriş yaptıktan sonraki açılan ekranın üst kısmında "Modül şeçiniz" kısmında e-Arşiv Portal seçeneği seçilecek.

e-Arşiv Portal seçeneği belirlendikten sonra ekranın sol tarafında açılan menü de Belge İşlemleri ve Kullanıcı İşlemleri seçeneği olmak üzere iki buton bulunmaktadır.

e-Arşiv Portalına ilk defa giriş yaptığınızda Kullanıcı İşlemleri seçeneğini tıkladıktan sonra gelen Kullanıcı Bilgileri bölümündeki alanları kontrol ederek eksik veya yanlış bir bilgi var ise düzeltme yapmanız gereklidir.

e-Arşiv Portalından 5.000 ve 30.000 e-Arşiv Fatura Nasıl Kesilecek?

e-Arşiv Fatura kesmek için Belge İşlemleri butonunu tıkladıktan sonra 5.000/30000 Fatura Oluştur butonu tıklanarak e-arşiv fatura ekranında e-Arşiv Fatura oluşturabilirsiniz. (İsteğe bağlı olarak 5 bin ve 30 bin TL altındaki tüm faturalarınızı e-Arşiv Fatura Portalı üzerinden kesebilirsiniz.)

Gelen e-Arşiv Fatura Oluşturma ekranında Fatura Bilgileri kısmı otomatik olarak gelecektir. Fatura Bilgileri kısmın da otomatik gelen bilgileri ihtiyacınıza göre düzenleyebilirsiniz. Normal Fatura Kesmek için Fatura Tipi bölümünde SATIŞ seçeneğini seçmeniz gereklidir. e-Arşiv Fatura Portalın da Satış Faturası, İade Faturası, Tevkifatlı fatura, İstisna Faturası, Özel Matrah ve İhraç Kayıtlı e-Arşiv Faturası düzenleyebilirsiniz.

Fatura Bilgileri tamamlandıktan sonra Alıcı Bilgileri Kısmına Firmanın vergi Kimlik Numarası veya e-Arşiv Fatura Kesilecek kişinin TC numarası girilebilir. Vergi Kimlik numarası veya TC Girildiğinde alıcı bilgileri kısmı otomatik olarak çıkacaktır.  Mal ve Hizmet Bilgilerinde bulunan Vergi Seçiniz bölümünde e-Arşiv Faturaya eklenecek bir vergi var ise açılan menüden ilgili vergiyi seçip vergi ekle butonuna tıkladığınız ilgili vergi faturaya eklenecek ve eklendiğine dair bir uyarı mesajı gelecektir.

Fatura içeriğini girmek için satır ekle butonuna tıkladığınızda aktif hale gelen düzenle butonunu tıkladığınızda açılan ekranda e-arşiv Fatura ya ait gerekli alanlara giriş yaparak Kaydet butonuna tıkladığınızda satır ekleme işlemi tamamlanacaktır. Eklenecek her satır için aynı işlemi yapmanız gereklidir.

Toplamlar bölümün altında bulunan not bölümüne Banka Bilgileri  veya irsaliye tarih ve numarası gibi faturada gözükmesini istediğiniz bilgileri ekleyebilirsiniz.

Sayfanın en alt kısmında bulunan OLUŞTUR butonuna tıkladığınız oluşturulan e-Arşiv Faturası Taslaklar bölümüne eklenecek ve ekrana e-Arşiv Fatura taslaklar bölümüne başarı ile eklenmiştir uyarısı gelecektir. Burada dikkat etmeniz gereken nokta e-Arşiv faturanın hala karşı tarafa teslim edilmiş değildir. 

Bu aşamadan sonra sol menüde bulunan 5000/30000 Taslaklar bölümüne tıklıyoruz. 

Gelen ekranda oluşturulan e-Arşiv Fatura'yı görüntülen, düzenleme, iptal etme ve imzalayarak alıcıya ulaştırmak için seçenekler vardır. Bu bölümünde tarih aralığını girerek sorgula butonunu tıkladığınızda Taslak olarak bekleyen e-Arşiv Fatura listesini görebilirsiniz.

Görüntüleme seçeneğini tıklayarak oluşan e-Arşiv Fatura ekranda görüntüleyerek kontrol işlemlerini yapmanız sizin için avantaj olacaktır. Çünkü e-Arşiv Fatura gönderilen sonra iptal edilemez. Eğer bir hata var ve düzenleme yapmak istiyorsanız ilgili faturayı seçerek düzenle butonunu tıklayarak gerekli düzenleme işlemlerini yapabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura Nasıl Gönderilecek?

Taslaklar ekranında Faturayı işaretleyip GİB İMZA butonunu tıkladığınızda ekrana SMS onay penceresi açılacaktır. Açılan pencerede yer alan cep telefonu numarasına şifre gönder butonunu tıklayarak cep telefonunuza 6 haneden oluşan (rakam veya harf) onay kodu sms olarak gelecektir.  Açılan ekrana cep telefonunuza gelen SMS onay kodunu yazarak ONAYLA butonunu tıkladığınızda SMS şifreniz doğrulandı uyarısından hemen sonra imzalama işleminiz başarı ile tamamlandı uyası gelecek ve e-Arşiv Fatura kesme işlemi tamamlanmış olacaktır. 

GİB e-Arşiv Faturası Alıcıya Nasıl Teslim edilecek?

Taslaklar bölümünde kesilen e-arşiv faturaları sorguladıktan sonra ilgili e-arşiv faturayı seçip İNDİR butonunu tıklayıp bilgisayarınıza indirerek mail olarak alıcıya gönderebilir veya  yazıcıdan yazdırıp ıslak imza atarak alıcısına teslim edebilirsiniz.

GİB e-Arşiv Faturası Nasıl İptal edilecek?

GİB İMZA ile imzalama işlemi tamamlanan e-Arşiv Fatura iptal edilemez. Tek alternatifiniz iade faturası almak olacaktır.
e-Arşiv Fatura Nasıl İndirilecek?

Taslaklar bölümünde faturaları listeledikten sonra indirmek istediğiniz faturayı seçip İNDİR butonu tıkladığınızda e-Arşiv Fatura'yı bilgisayarınıza indirerek saklayabilirsiniz.

2020 Yılında Gerçekleşecek Diğer Yenilikler ve Değişiklikler

1-  Gelir İdaresi Başkanlığı özel bankalar üzerinden vergi tahsilatı uygulamasını 1 Ocak 2020 itibarıyla sonlandırıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından sektördeki tüm özel bankalara konuyla ilgili bilgilendirme yazısı gönderildi. Bankalara gönderilen yazıda, özel bankaların, merkez, şube, internet bankacılığı, ATM, telefon bankacılığı dahil  her türlü kanal aracılığıyla yaptıkları vergi tahsilatı uygulamalarının 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren sona ereceği belirtildi. Bu tarihten itibaren özel banka müşteri olan mükellefler sadece GİB’in internet sitesi üzerinden, bankalarının kredi kartları ile vergi ödemesi yapabilecek.

15 Aralık günü Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayınlanan “01.01.2020 Tarihinden İtibaren Bankalar Vasıtasıyla Yapılacak Vergi Tahsilatlarına İlişkin Duyuru” ya göre: 01.01.2020 tarihinden itibaren vergi ödemelerinizi sadece aşağıdaki listede yazılı bankalardan yapabileceksiniz:

• T.C. Ziraat Bankası A.Ş.
• Türkiye Halk Bankası A.Ş.
• Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O.
• Ziraat Katılım Bankası A.Ş.
• Vakıf Katılım Bankası A.Ş.
• Türkiye Emlak Katılım Bankası A.Ş.
• Posta ve Telgraf Teşkilatı A.Ş.  (PTT)

Noterlerde kredi kartı kullanılacak

Noterlerde nakit yapılan ödemeler yeni yıldan itibaren kredi kartıyla yapılabilecek. Bu yıl başlayan nöbetçi noter uygulamasının ardından yılbaşından itibaren artık kredi kartıyla da ödeme yapılabilecek.

Motorlu Taşıtlar Vergisi yüzde 12’ye çekildi

Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde (MTV) 2020 yılında uygulanacak yeniden değerleme oranı yüzde 12 olarak belirlendi. Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile 2019 yılı için tespit edilen değerleme oranı, 197 sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu’nun verdiği yetkiye dayanılarak 2020’de MTV tutarlarına uygulanmak üzere yüzde 12’ye çekildi. Karar, 1 Ocak 2020’de yürürlüğe girecek. Yeniden değerleme oranı yüzde 22,58 olarak belirlendi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı, Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği, Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu yıl için yeniden değerleme oranı, yüzde 22,58 olarak belirlendi. Yeniden değerleme oranının 2019 için yüzde 22,58 olarak tespit edildiği tebliğde, söz konusu oranın 2019 yılına ait son geçici vergi dönemi için de uygulanacağı kaydedildi. Daha önce yayımlanan tebliğlerin yürürlükte kalacağı da belirtildi.

Gelir vergisi dilimi sayısı 5’e çıkacak

2020 yılından itibaren ücret geliri elde edenlere vergi tarifeleri de değişecek. Gelir Vergisi Kanunun da 15, 20, 27, 35 olmak üzere 4 dilim halinde uygulanan vergileme dilimleri 5’e çıkarıldı. 2020 yılından itibaren gelir vergisi dilimleri 15, 20, 27, 35 ve 40 olarak uygulanacak. Tek işverenden alınan ve 500 bin lirayı aşan gelirler için de beyanname verilecek.

Şeref Kuku

Okunma : 4560