Karamandan.com

Karamandan.com

20 Ocak 2021 Çarşamba
Siyaset Kültürü
Siyasetin bugüne kadar birçok tanımı yapılmıştır.
Kategori : Köşe Yazıları
22 Haziran 2020 10:42
 
Siyaset Kültürü

Siyasetin bugüne kadar birçok tanımı yapılmıştır.

Siyaset, devlet işlerini düzenleme ve yürütme sanatıyla ilgili görüş veya anlayıştır. Politika ise devletin etkinliklerini amaç, yöntem ve içerik olarak düzenleme ve gerçekleştirme esasının bütünüdür. Genel anlamıyla insanları yurttaşlık düzeyinde etkilemektir. Her döneme, her topluma göre etkileme biçimleri farklılık gösterir. Bunun için her yerde seyir eden siyaset anlayışı farklıdır. Halkı ikna etmek için zaman zaman siyasete başvurulmuş ve bu doğrultuda güçler kendi istediklerini yaptırmışlardır. Ulus devletleriyle birlikte halkın söz sahibi olduğu devlet yapılanmaların kurulmasıyla artık halkın temsil hakkını verdiği insanlar tarafından yönetilecekti. Bunun için de bu insanların ya da partilerin insanlarda temsili hakkı almaları için artık etkin siyaset içinde kendilerini bulmuşlardır.

Ülkemizde ilk çok partili seçim 21.07.1946’da yapılmış olsa da tam manasıyla 14.05.1950’ de gerçekleşmiştir. O günden bu güne kadar sayısız seçimler oldu, darbeler ile demokrasimiz kesintiye uğratıldı. Tek başına iktidara gelen partiler güzel hizmetler yapmış, koalisyonlu yıllar ise ortalama 1,5 yıl görev yapan başbakanlar ile kayıplı yıllar olarak tarih sahnesinde yerini almıştır.

Siyasal kültürü "insanların içinde yaşadıkları toplumun yönetimiyle ilgili algı, ilgi, bilgi, değer ve eylemleri ile bunları etkileyen maddi manevi şartların bütünü" olarak tanımlayabiliriz. Siyasal kültür genellikle bütünsel kültürün siyasal yönleri olarak da algılanmaktadır.

Son zamanlarda yaşanan olaylara baktığımızda siyaset kültürümüzün gelişmediğini görüyorum. Elinde 5 bin liralık cep telefonu klavyenin başında iktidarı eleştiren ile 20 yaşında “Ben böyle iktidar görmedim” diye yorum yazan gençler… Sosyal medyada yazılanları okumadan, araştırmadan, irdelemeden akıl süzgecinden geçirmeden inanmak, inandığını da hemen paylaşmak ne derece doğru ve sağlıklı acaba?  Yapılan yatırımları hizmetleri görmeyip sigaraya yapılan 1 TL zammı eleştirmek bizim ülkemize özgü sanırım. Medeni dediğimiz Avrupa’da kimse Başbakanına hakaret etmez ülkesini kötülemez, gittiği dış ülkelerde ülkesini ve halkını eleştirmez. Ülkemizde ise durum farklı herkes kendine göre “ Dediğim doğru ben haklıyım” modunda. Siyaset yeri geldi dostluklara yeri geldi akrabalık ilişkilerine zarar verdi birbirimize neredeyse düşman olduk acaba bunun sebebi nedir diye düşünemedik ya da düşündürmediler, işte burada kültür meselesi devreye giriyor, “o da haklı” diyemedik maalesef. Kuyunun dibin de yaşayanlar dünyayı kuyunun ağzı kadar görür der eskiler… Belki ufkumuz dar görüşümüz zayıf ya da ezberletilmiş kabullendirilmiş önyargılar. “Babamın partisi” deyip başka partiye oy vermem diyen insanlar gördüm babası öleli 50 yıl geçmiş dünya değişti halbu ki. “İktidar en güzel hizmetleri yapsa da ben yine oy vermem” diyenin derdi ne acaba?  Darbe olsa, sokak eylemleri başlasa diye bekleyen hayal kuran çok insan var bu ülkede. Girdiği her seçimi kaybetmiş ama koltuğunu kaybetmemiş siyasetçi sadece ülkemize has bir durum.

Halkımız sosyal medyada çok vakit geçiriyor, herşeyi devletten bekleyen insanlar çoğaldı anlık olayları sanki yıllardır varmış gibi yazıyor konuşuyor. Medyada yeri geliyor kavgalar oluyor bilgisi zayıf,  kültürü olmayanlar ya alaycı kelimeler ya da küfürlü cevaplar verebiliyor, kötü söz sahibine aittir elbette. Medeni insanlar konuşur herkesin siyasi görüşü farklı olsa da ortak paydamız önce “Vatan” olmalı ama hâlâ seçimle gelmiş Cumhurbaşkanı’na hakaret edebilen sözde aydınlar var, insanların ölmüşüne geçmişine küfretmek de ne demek edep yahu.

Herkes herkesi sevmek zorunda değil ama aynı gemideyiz komşuyuz, akrabayız arkadaşız en önemlisi müslümanız. Siyasi ve ekonomik konuları tartışalım kalp kırmaya ne gerek var hakaret edince madalya mı verildi? Kavga ettiğimiz o arkadaşla İsmet Paşa’da karşılaştığımız da o an aklımızdan ne geçer acaba?

Sosyal medyada yapıcı olmalıyız gördüğümüz her foto doğru her yazılan haklı diye bir kural yoktur. Siyaset elbette olacak ama yeri ve zamanını iyi bilmek lazım yanlışı eleştirdiğimiz gibi doğruyu alkışladığımız zaman demokrasimizin gelişeceğine inanıyorum

Kalın sağlıcakla…

Okunma : 1625
guney sigorta
karaman


sağlam pen
Yavuzlar iplik
Gündem haberleri
Türkiye’nin en yükseği olacak! Antalya - Konya Karaman’ı Bağlayacak
16 Ocak 2021 Okunma: 12113 Gündem
Karaman’da dev operasyon: 34 gözaltı
16 Ocak 2021 Okunma: 12105 Asayiş
Bakan'dan Karaman paylaşımı "Kar yağdığına pişman oldu"
17 Ocak 2021 Okunma: 9654 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın