Karamandan.com

Karamandan.com

23 Ekim 2020 Cuma
140 yıllık ‘hükümet binası’ müze oluyor
Osmanlı Padişahı Sultan II.
Kategori : Tarih
17 Ekim 2020 12:00
 
140 yıllık ‘hükümet binası’ müze oluyor
karaman

Osmanlı Padişahı Sultan II. Abdülhamit zamanında, 1886 yılında Giresun Kazası Belediye Başkanı Kaptan Yorgi tarafından halktan toplanan bağışlarla yaptırılan Giresun Hükümet Konağı müze oluyor. Giresun Üniversitesi’nin kullanımında olan ve merkez Rektörlük olan tarihi binanın Zamanda Yolculuk Müzesi’ne dönüştürüleceği açıklandı.

Bu konuda üniversite tarafından hazırlanan proje Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın “Sürdürülebilir Turizm ve Destinasyon Yönetimi Mali Destek Programı” kapsamında desteklenmeye hak kazandı.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güven Özdem, Proje Koordinatörü Doç. Dr. Gazanfer İltar, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın İzleme ve Değerlendirme Birimi Başkanı Hacı Salih Şahin ve Uzman Betül Tiryaki’nin katılımı ile projenin sözleşmesi imzalandı.
Proje kapsamında, binada özgün işlevine uygun olarak yeniden düzenleme yapılacağı ve Giresun tarihindeki önemli olayların, animasyon canlandırmalar eşliğinde ziyaretçilere sunulacağı açıklandı.

Giresun Üniversitesi’nden yapılan açıklamada “İçeriğin belirlenmesi için önümüzdeki günlerde Rektörümüz Prof. Dr. Yılmaz Can’ın başkanlığında sivil toplum örgütleri, akademisyen ve ilgililerin katılımı ile gerçekleştirilecek toplantıda proje detayları kamuoyuyla paylaşılacaktır” ifadelerine yer verildi.

Karaman Haber - Kaynak : IHA

Okunma : 501
REKLAM
guney sigorta
Yavuzlar iplik
EKSPERTİZ
karaman


Gündem haberleri
Baba ve oğlunun öldüğü kaza kamerada
19 Ekim 2020 Okunma: 7345 Asayiş
Karaman cezaevi karıştı! Gardiyan silahla vuruldu
21 Ekim 2020 Okunma: 6754 Asayiş
Karaman'da coronadan 35 kişi öldü
21 Ekim 2020 Okunma: 5822 Sağlık
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın