Karamandan.com

Karamandan.com

23 Ocak 2021 Cumartesi
Demir Gömlek Kümbeti
Karaman merkez Koçakdede Mahallesinde yer almaktadır.
Kategori : Tarih
29 Ekim 2020 08:18
 
Demir Gömlek Kümbeti

Karaman merkez Koçakdede Mahallesinde yer almaktadır.

Bilgileri şu şekilde:

ADI: Demir Gömlek Kümbeti

ADRESİ VE KONUMU: Koçakdede Mahallesi Merkez

MÜLKİYETİ: Vakıflar Genel Müdürlüğü

BANİSİ(YAPTIRAN): - - - - - - - - -

TARİHÇESİ: Yapının üzerinde yapım tarihini belirten yazıt, mezar şahidesi bulunmamaktadır. Kümbeti adına yapılmış olduğu Eminüddin Bey’in yaşadığı dönem gözönünde bulundurularak XV. Yy. tarihlendirebilir.

KULLANIM DURUM: Ziyarete Kapalı

ONARIM DURUMU: Arşiv kayıtlarımızda restorsyonla ilgili herhanği bir bilgi belge bulunamamıştır.

MİMARİ TANIM: Sekizgen bir oturtmalık üzerinde yer alır. Türbenin gövdesi oturtmalıktan 0.19 m. İçeride ve yine sekizgen planlı olarak yapılmıştır.kenar uzunlukları 3,26 m. İle 3,30 m. Arasında değişmektedir.  Sekizgen gövde4,94 m.kotundaki 0,20 m. Yükseklikte ve gövdeden 0,80 m. Dışa taşan profilli taş bir silmeyle bitirilmiş. Kümbetin basık külahı, silme ucundan 0,39 m. İçerde, 1,23 m.yükseklikte ve ana gövde silmesinin benzeri b silmeyle bitirilmiş, sekizgen kasnak üzerine oturtulmuştur. Kümbetin girişinin yer aldığı doğu cephesi dışında bütün yüzlerine pencereler açılmıştır.  Güney, batı ve Kuzey yönlere büyük alt pencereler açılırken, ara yönlere bakan cepheler de ise sivri kemerli tepe pencereleri bulunmaktadır. 

Kümbet bütünüyle kesme taşla inşa edilmiştir. Yalnız içte kubbe kaba yonu taşla örülmüş ve üzerleri badanalanmıştır. Dışta kubbeyi öreten külah, bugün harçlı moloz taş şeklindedir. Büyük bir olasılıkla çevredeki diğer yapılar gibi, kesme taş kaplamalı olduğu düşünülebilir.

Yapı genelde yalındır. Süs, kesme taşın doğal görüntüsü içinde, mimari elemanların düzeninde aranmıştır. Sekizgen gövdeyi ve kasnağı dış bükey ve iç bükey kavisli taş silmeler sarmakta, kapı ve pencereler ise 45 derecelik açılar yapan pahlı silmelerle çerçevelenmiştir. En süslü eleman yapının girişinde bugün bulunmayan, revak kemeri üzengi taşlarıdır. Bunlar mukarnaslarla süslenmişlerdir. 

 

Okunma : 1127
Foto galeri
karaman


Yavuzlar iplik
sağlam pen
guney sigorta
Gündem haberleri
Duru Bulgur: Gerçek ortaya çıkacak
20 Ocak 2021 Okunma: 123636 Gündem
Duru Bulgur hakkında soruşturma başlatıldı
20 Ocak 2021 Okunma: 29654 Ekonomi
Asgari ücretle çalışan işçi bulduğu parayı karakola teslim etti
20 Ocak 2021 Okunma: 24298 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın