Karamandan.com

Karamandan.com

25 Kasım 2020 Çarşamba
Karaman’da elma ihracatı yapılacak
Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram, artık Karaman’dan elma ihracatı yapılacağını duyurdu.
Kategori : Tarım
22 Temmuz 2020 15:23
 
Karaman’da elma ihracatı yapılacak
karaman

Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram, artık Karaman’dan elma ihracatı yapılacağını duyurdu.

Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram yaptığı açıklamada; “Karaman’da özellikle Elma başta olmak üzere sebze ve yumurta ihracatı yoğun olarak gerçekleşmekte olup özellikle elma ihracatında Tareks Belgesinin geç saatlerde verilmesi neticesinde yüklemeler gecikmekte ve ihracatta aksamalara sebep olmaktadır. Bundan dolayı mükellef tarafından yapılması gereken Gümrük işlemleri Gümrük Müşavirleri tarafından ilimiz dışındaki başka gümrüklerde yapılmaktadır.

Karaman’da Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü Tarafından Grup Başkanlığı irtibat bürosu olmaması ve ihracatta yaşanan sorunlar dolayısı İle üretimi gerçekleştiren firmalar ihracat yapmaktan vazgeçerek ürünlerini Karaman dışında ikamet eden firmalara ihraç kayıtlı olarak satmaktadır ve bundan dolayı ilimiz Karaman’a yıllık ortalama 150 milyon dolar ihracat kaydı yazılmamaktadır.”

Başkan Mehmet Bayram, “Özellikle Türkiye’de elma üretiminde 2 sırada olmamıza rağmen ihracatın yapılmaması bizleri derinden üzmekteydi. Bu sorunun çözümü amaçlı yaptığımız çalışmalara destek veren Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Kemal Boynukalın’ın katkılarıyla Ak Parti Karaman Milletvekilleri Sayın Recep Şeker ve Sayın Selman Oğuzhan Eser’in Ankara’da yapmış oldukları çalışmalar neticesinde bugün Milletvekillerimizden müjdeli haber geldi.

En kısa sürede Karaman’da Ürün Güvenliği ve Denetimi irtibat bürosu açılacağı, Tareks Belgesinin ilimizden verileceği bilgisi alınmıştır. Artık Yaş Meyve, Sebze ve Yumurta ihracatı Karaman’dan yapılacağı müjdesi gelmiştir. 

Karaman Ziraat Odası olarak emeği geçen Ak Parti Karaman Milletvekilleri Sayın Recep Şeker ve Sayın Selman Oğuzhan Eser’e, Karaman Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Sayın Kemal Boynukalın ve yönetim kurulu üyelerine,  emeği geçen herkese teşekkürler ediyoruz.” dedi.

 

Okunma : 27815
Yavuzlar iplik
sağlam pen
karaman


guney sigorta
Gündem haberleri
Karaman'da kar ve yağmur yağışı bekleniyor
24 Kasım 2020 Okunma: 8588 Karaman Hava Durumu
Karaman'da Genç Kadın Banyoda Ölü Bulundu!
25 Kasım 2020 Okunma: 6654 Asayiş
Şifa ararken mikrop kapabilirsiniz
24 Kasım 2020 Okunma: 6316 Gündem
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın