Karamandan.com

Karamandan.com

28 Ocak 2021 Perşembe
1000 kişiden 2.5’i asemptomatik hasta
Türkiye genelinde 132 bin kişiye yapılan antikor testlerinde elde edilen sonuçlar ile ilgili konuşan Bilim Kurulu Üyesi Tezer, “Bu verilere göre her 1000 kişiden 2.
Kategori : Türkiye Gündemi
04 Temmuz 2020 12:07
 
1000 kişiden 2.5’i asemptomatik hasta

Türkiye genelinde 132 bin kişiye yapılan antikor testlerinde elde edilen sonuçlar ile ilgili konuşan Bilim Kurulu Üyesi Tezer, “Bu verilere göre her 1000 kişiden 2.5’i asemptomatik korona hastası” dedi

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer, şu ana kadar 132 bin kişiye yapılan antikor testlerinde elde edilen sonuçlar ile ilgili, “Hiç bulgusu olmayan kişilerden örnekler alınıp bakılıyor. 1000 kişiden 2.5 kişisinin asemptomatik hastalığı geçirdiği bu verilerden anlaşılıyor” dedi.

1 Haziran’da başlayan normalleşme sürecinde günlük vaka sayılarında kıpırdanma olmasını beklediklerini, ancak öngörülerin dışında bir artış yaşandığını söyleyen Prof. Dr. Hasan Tezer, “Maskeye, hijyen kurallarına, sosyal mesafeye dikkat edilseydi bugünlerde rakamların belki 100’lerde olması gerekiyordu. Ancak 1100 küsürlerde seyrediyoruz. Bu yeni bir virüs olduğu için yazın nasıl hareket edeceğini, ne yapacağını bilmiyorduk, ancak yazın da çoğalacağını görmüş olduk” diye konuştu.

Belirtisiz geçirmişler

Sağlık Bakanlığının 81 ilde şu ana kadar 132 bin kişiye uyguladığı antikor testi çalışmalarının sonuçlarını da değerlendiren Prof. Dr. Tezer, mevcut verilerle taşıyıcılık oranının yüzde 0.24 olarak tespit edildiğine ve toplumda yaygın bağışıklığın olmadığının görüldüğüne dikkat çekti. Tezer, “Hiç bulgusu olmayan kişilerden örnekler alınıp bakılıyor ve bu örneklerde de yüzde 0.24 yani binde 2.4 oranı belirlendi. 1000 kişiden 2.5 kişisinin asemptomatik (belirtisiz) hastalığı geçirdiği anlaşılıyor. 

Yani toplumda hiç bulgusu olmadan dolanan küçük bir kısım var” dedi.

‘Rakamlar kırılgan’

Koronavirüs hastalığı geçirenlerde kalıcı bir bağışıklık oluşamadığının bilindiğini, hastalığı geçirenler dahil herkesin maske takması gerektiğini dile getiren Prof. Dr. Tezer, “Asemptomatik dediğimiz belirtisiz kişiler var, bunların etrafını enfekte etmemesi için önlemlerin alınması gerekiyor” uyarısında bulundu. 

Günlük vaka sayılarının tekrar 3 basamaklı rakamlara ne zaman ineceğini bu şartlarda kestirmenin zor olduğunu vurgulayan Bilim Kurulu Üyesi Tezer, “Maalesef insanlarımızın bu konuda gevşediğini, kurallara uymadıklarını gördük. Şu aşamada bunu kestirmek çok zor, bu rakamlar oldukça kırılgan, yani insanlarımızın kurallara uyduğu sürece rakamlar aşağıya doğru inecektir” dedi.

Okunma : 1238
Yavuzlar iplik
guney sigorta
sağlam pen
karaman


Gündem haberleri
Karaman AK Parti'den 4 kişi Daha İstifa Etti
26 Ocak 2021 Okunma: 8245 Siyaset
Karamanlı polis trafik kazasında ağır yaralandı
25 Ocak 2021 Okunma: 7508 Asayiş
Karaman'da 137 işletmeye ceza uygulandı
26 Ocak 2021 Okunma: 4719 Ekonomi
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın