Foto galeri

Karamandan.com

Karamandan.com

 
 
Tarih : 04 Ağustos 2020  -  Saat : 15:11:14   Görüntülenme: 958

Torosların yaylalarında asırlık "tuluk" geleneği sürüyor

Yaz aylarında Toros Dağları eteklerinde yaşayan yörükler, asırlardır gelenek haline gelen "tuluk"ta ayran dövme ve yağ çıkarma işlemine devam ediyor.

Yörükler, asırlardır gelenek haline gelen kesilen keçinin bütün halinde çıkarılan derisinin işlenmesiyle yapılan ve "tuluk" adı verilen deri içinde ayran dövme ve yağ çıkarma işlemine devam ediyor. 

Anadolu'nun artık yok olmaya yüz tutmuş bu geleneğini yaşatan Yörükler, tuluk içine koydukları yoğurdu dönüşümlü olarak bir buçuk, iki saat kesintisiz olarak dövüyor. Bin bir zahmetten sonra dövülen tuluktan kekik kokulu tereyağı, çökelek ve ayran elde ediyor.

Yaylada yaşayan Birsen Donday, atalarından kalma tulukta tereyağı çıkarma geleneğini eskiden yaylada olan herkesin yaptığını, çocukluğundan beri yoğurttan ayran, tereyağı ve çökelek elde ettiklerini söyledi. 

Birsen Donday, “Asırlardır ebemizden, dedemizden kalma bir zanaat ama şimdi her şey makineye döndü. Bıraktık ama bunun tadını ve zevkini vermiyor. Bunun tadı, lezzeti bir başka. Bunun çökeleği ayrı yağı ayrı güzel oluyor. Çocukluğumuzdan beri elimizde sülek yaylalarının geleneği bu. Biz bunu genelde misafirlere düğünde, bayramda nişanda kuruyoruz" dedi.

Yaylaya gelerek tuluk tereyağı alan Fatma Demir, tulukta yapılan tereyağı ve ayranın ayrı bir lezzeti olduğunu çok beğendiklerini ifade ederek “Ben bunun özlemini çekiyorum yıllardır. Biz eskinden çok yayık yayardık yaylada” dedi.

Torosların yaylalarında asırlık "tuluk" geleneği sürüyor
Torosların yaylalarında asırlık "tuluk" geleneği sürüyor Yaz aylarında Toros Dağları eteklerinde yaşayan yörükler, asırlardır gelenek haline gelen "tuluk"ta ayran dövme ve yağ çıkarma işlemine devam ediyor.