Karamandan.com

Karamandan.com

20 Eylül 2020 Pazar
(Karaman) Floritlerinin Nadir Toprak Element Jeokimyası.
Orta Toroslarda Karbonatlı Kayaçlar İle İlişkili Sarıveliler (Karaman) Floritlerinin Nadir Toprak Element Jeokimyası.
Kategori : etiket
23 Kasım 2019 01:28
 
karaman

Orta Toroslarda Karbonatlı Kayaçlar İle İlişkili Sarıveliler (Karaman) Floritlerinin Nadir Toprak Element Jeokimyası.


Orta Toroslar’da karbonatlı kayaçlar ile ilişkili Zn-Pb yatakları ile barit ve florit zenginleşmeleri bulunur. Florite ait Nadir Toprak Elementleri (NTE) kökensel yorumlamada kullanılır.

Orta Toroslarda yer alması ve bölgeye yakın alanlarda da florit oluşumlarına rastlanılması sebebiyle Sarıveliler floritinin oluşumunun ortaya konulması önem arz eder.

Bu çalışmanın amacı floritin oluşumu ve NTE jeokimyasının ortaya konularak diğer yataklar ile karşılaştırılmasıdır. Sarıveliler ilçesi batısında Aladağ Birliğine ait Erken-Orta Triyas yaşlı kireçtaşları florit içerir.

Damar tipi şeklinde ve epijenetik oluşumlu cevherleşmede parajenez florit, galenit, kuvars ve kalsitten oluşur. Sarıveliler floritlerinin NTE jeokimyası, floritlerin NTE bakımından fakir olduğunu gösterir. Floritler, kireçtaşları içerisinde gelişmiş kırık ve çatlaklarda hidrotermal evrede oluşmuştur.

Düşük Y oranları, cevherleşmede formasyon sularının etkin olduğunun göstergesidir. Cevher oluşumunda ortam düşük sıcaklık ve yüksek oksijen fugasitesine sahiptir.

Sarıveliler floritleri (Tb/Yb)n–(La/Yb)n diyagramında New Mexico kristalize alanında, (La/Yb)n–(Eu/Eu*)n ve Sr–(Eu/Eu*)n diyagramlarında Büyükkızılcık floritlerine benzer alanda, Sc/Eu–Sr diyagramında Akdağmadeni floritleri alanında ve Sc–∑REE diyagramında ise ağır metaller alanında dağılım göstermektedir.

Okunma : 1446
karaman


EKSPERTİZ
guney sigorta
Gündem haberleri
SON DAKİKA: ŞEHİDİMİZ VAR
18 Eylül 2020 Okunma: 15789 Gündem
Karaman'da pancar üreticilerinin sorunları masaya yatırıldı
17 Eylül 2020 Okunma: 15068 Tarım
Karaman'da üretici isyan etti
16 Eylül 2020 Okunma: 9133 Tarım
Son dört günün en çok okunan haberlerini gösterir
Ayın en çok okunan haberleri için tıklayın